"Risk yok"

Çevre ve Orman Bakanlığı Müsteşarı Hasan Zuhuri Sarıkaya, 24 saat içinde Türkiye'de herhangi bir kül bulutu etkisi, tehlikesi ve riski beklenmediğini bildirdi.

19 Nisan 2010 Pazartesi, 11:56
Abone Ol google-news

Devlet Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nde Çevre ve Orman Bakanlığı Müsteşarı Hasan Zuhuri Sarıkaya başkanlığında, İzlanda'daki yanardağ patlamasından sonra oluşan ve Türkiye'ye ulaşan toz ve kül bulutunun etkileri konusunda değerlendirme toplantısı yapıldı.

Sarıkaya, yaptığı açıklamada, Batı Karadeniz'de görülen kül bulutlarının yer seviyesinde, insanların yaşadığı seviyede bulunmadığını belirterek, kül bulutlarının yerden 6 bin-10 bin metre arasındaki yükseklikte tespit edildiğini söyledi. Sarıkaya, önümüzdeki 24 saat içinde Türkiye'de herhangi bir kül bulutu etkisi, tehlikesi ve riski beklenmediğini kaydetti.

Sarıkaya, Türkiye'nin kuzey kesimlerinde dün akşam ve gece saatlerinde Orta Karadeniz ve Batı Karadeniz kıyıları, Samsun, Zonguldak, Sinop, Ordu, Kastamonu ve Bartın ile İstanbul'un kuzey çevrelerinde 6 bin-10 bin metre arasındaki uçuş seviyelerinde kül bulutlarının hafif şekilde etkili olduğunu kaydetti.

Sarıkaya, ''Yeni bir patlama olursa bunların ne şekilde yayılacağı, rüzgar durumuna göre, atmosferik şartlara göre tahmin edilmek suretiyle kamuoyuyla paylaşılacaktır'' dedi.

Türkiye'nin yer seviyesinde şimdiye kadar kül bulutlarından etkilenmediğini yineleyen Sarıkaya, ''Eğer yeni bir patlama olmaz ise mevcut patlamanın etkisini geleceğe taşımak suretiyle yapılan tahmin ise 24 saat içinde ülkemizde herhangi bir tehlike, risk, kül bulutu taşınımı gerek yer seviyesinde, gerek atmosferin üst tabakalarında beklenmemektedir'' diye konuştu.

Yağmur bulutlarının yerden yüksekliğinin 500-3 bin 500 metre arasında değiştiğini, Türkiye'ye gelen kül bulutunun seviyesinin ise 6 bin-10 bin metre arasında olduğunu belirten Sarıkaya, şu bilgileri verdi: ''Yağmur yağarsa yağan yağmur, kül bulutunun içinden geçmeyeceği için zaten herhangi bir kül taşınımı veya asit yağmuru oluşumu söz konusu değil. Ancak tersi olursa yağmur bulutu yukarda, kül bulutu yere kadar inerse yağmur yağarken kül bulutunun içinden geçip içine kükürtdioksidi alırsa bunun sülfirik aside dönüşerek, asidik etkisi söz konusu olabilir. Ülkemize gelen kül bulutu, yağmur bulutlarının üzerinde olduğu için şu an böyle bir olay söz konusu değil.''

Müsteşar Sarıkaya, bir soru üzerine, ''Eğer yeni bir patlama olmazsa önümüzdeki 24 saatte hem yer seviyesinde hem de üst katmanlarda bir kül bulutu beklenmiyor. Şu an mevcut olanlar zaten gitti, taşındı, ülkemiz üzerinde değiller zaten'' dedi.

Sağlık açısından tehlike yok

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Seracettin Çom, ''kül bulutlarının yağmurla birleşmesi halinde sağlık açısından sakıncalarının ne olacağının'' sorulması üzerine, volkanın patlamasından bu yana Sağlık Bakanlığı ile Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünün, koordineli şekilde olayı 24 saat esasına göre takip ettiğini ifade etti.
Çom, Türkiye'nin kuzey kesimlerinde görülen kül bulutlarının, yer seviyesine inmediği, üst kısımlarda olduğu ve yoğunluğunun az olduğu şeklinde tespitler yapıldığını anımsatarak, ''Bu nedenle o bölgelerde yaşayan vatandaşlarımızın da diğer bölgelerdeki vatandaşlarımızın da endişeye kapılacakları herhangi bir durum bulunmamaktadır'' dedi.

Kül bulutlarının yağmur bulutlarıyla birleşmesi ihtimali söz konusu olursa astım, bronşit, kronik akciğer, kalp rahatsızlığı olanların veya çok küçük çocukların açık havada daha az zaman geçirmelerinin tavsiye edileceğini ifade eden Çom, ''Ancak ilerde atmosferin durumunun değişmesi, patlamaların devam etmesi gibi başka hadiseler olursa biz de vatandaşlarımıza ek tıbbi, önlem ve uyarılarımızı duyuracağız'' diye konuştu.

Kamuoyunda gereksiz yere panik yaratılmamasını, her yağmur yağdığında kaygılanılmamasını isteyen Çom, asit yağmurlarının oluşması durumunda, açık havada bulunulmaması, kapalı mekanlarda zaman geçirilmesinin yeterli olacağını belirtti. Seracettin Çom, ''Ülkemiz, sağlık açısından şu an itibarıyla büyük bir risk taşımamaktadır'' dedi.

Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar da ''Ters rüzgarların esmesi halinde durum ne olacak?'' sorusu üzerine, rüzgarların ters esmesi gibi bir durumun söz konusu olmadığını söyledi.

 

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ

 

İlgili haberler için tıklayınız;

YANADARDAĞDAKİ PATLAMANIN ÜLKELERE ETKİSİ

KÜL BULUTU TÜRKİYE'Yİ NASIL ETKİLİYOR?

ATATÜRK HAVALİMANI OTOGARA DÖNDÜ

ÇARE TREN VE OTOBÜSTE

ÜLKE ÜLKE KAPALI-AÇIK HAVA SAHALARI

SUNEXPRESS YOLCULARINI MÜNİH VE FRANKFURT'A ULAŞTIRACAK