Rıza Kayaalp dördüncü kez Avrupa şampiyonu

Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de yapılan Avrupa Büyük Erkekler Grekoromen Güreş Şampiyonası'nda Rıza Kayaalp altın madalya kazanarak, 4. kez Avrupa şampiyonu oldu.

05 Nisan 2014 Cumartesi, 21:11
Abone Ol google-news

130 kiloda 3 Avrupa şampiyonluğu bulunan, geçen yılın da Avrupa şampiyonu Rıza Kayaalp akşam seansında mindere çıktı. Finale kadar rakiplerine puan vermeyen Kayaalp, Ukraynalı rakibini 2-0, Letonyalı rakibini 3-0 yenerken, yarı final maçında ise Rus sporcuyu 9-0 yenerek finale çıktı. 4. kez Avrupa şampiyonluğu isteyen milli güreşçi Kayaalp, Bulgar Nikolov Lyubomir Dimitrov karşısında ilk dakikalarda oyuna kontrollü başladı. Bulgar Dimitrov, pasif güreşince ilk ihtarını aldı. Rakibini parter pozisyonunda yerde isteyen Rıza Kayaalp, 1 dakika 18 saniye dolarken yerde 4 kez çırparak maçı 9-0 teknik üstünlükle kazandı. Kayaalp, bu galibiyetle altın madalya alarak, 4. kez Avrupa şampiyonu oldu.

 

CENK İLDEM GÜMÜŞTE KALDI

İki Avrupa üçüncülüğü bulunan 98 kilo grekoromen finalinde mindere çıkan Cenk İldem, son Dünya ve Avrupa şampiyonu Ermeni Artur Aleksanyan ile karşılaştı. Karşılaşmaya iyi başlayamayan Cenk, ilk ihtarını alarak parter pozisyonunda yerde başladı. Artur, yerdeki oyunuyla 2-0 öne geçti. Güçlü rakibi karşısında direnmeye çalışan Cenk, maçın ilk yarısını 2-0 yenik kapattı. İkinci devrede Ermeni sporcu Artur, skoru 5-0'a taşıdı ve Avrupa şampiyonu oldu. Cenk İldem ise iki Avrupa üçüncülüğünden sonra bu şampiyonada gümüş madalya kazandı.

 

BAŞBAKAN'DAN KUTLAMA

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç'ın, Avrupa Şampiyonu olan Rıza Kayalp'i ve gümüş madalya kazanan Cenk İldem'i telefonla arayarak, başarılarını kutladıkları açıklandı. Başbakan Erdoğan'ın, milli güreşçilere, "Sizinle gurur duyuyorum" dediği ifade edildi.

 

RAHMAN BİLİCİ BRONZ'U KAÇIRDI

Avrupa şampiyonası tecrübesi yaşayan 59 kiloda Rahman Bilici, 3'üncülük maçında Azeri Kamran Mammadov ile karşılaştı. Karşılaşmaya Azeri Kamran çok hızlı başladı ve peş peşe aldığı teknik puanlarla devreye 5-0 galip girdi. İkinci devreye ise milli sporcu Rahman Bilici hızlı girdi ve rakibine tek kol denedi. Azeri Kamran dışarı kaçınca, skor 5-4 oldu. Rahman Bilici atak yaparken ihtar verilmesi Türk teknik heyetinin tepkisine neden oldu. İhtar alan Rahman parter pozisyonuna yerde başladı. Ancak Azeri sporcu peş peşe oyunlar deneyerek skoru 8-6'ya taşıdı. Kenar yönetiminin itirazı da haksız bulununca Kamran, 1 puan daha alarak skor 9-7 oldu. Son saniyelerde rakibini minder dışına taşımasıyla 1 puan daha alan Bilici, skoru 9-8 yapsa da süre yetmedi ve Rahman Bilici, Avrupa 5'incisi olarak Avrupa Grekoromen Şampiyonası'na ilk günde Atakan Yüksel'den sonra veda eden ikinci Türk sporcu oldu.