Rumlar, Karpaz'ı istiyor

Kıbrıs Rum yönetimi isteklerini açıkça dile getiriyor. Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'ın danışmanı ve Rum müzakere heyetinde yer alan Tumazos Çelebis, yaptığı açıklamada Karpaz'ı istediklerini söyledi.

16 Kasım 2009 Pazartesi, 10:24
Abone Ol google-news

Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'ın danışmanı ve Rum müzakere heyetinde yer alan Tumazos Çelebis, Rum Politis gazetesinde yayımlanan demecinde, "Toprak düzenlemeleri ne kadar çok olursa o kadar çok toprağın Kıbrıs Rum idaresi altına geçeceğini, bunun da mülkiyetin çözümünü kolaylaştıracağını" savunarak, şunları söyledi:

"Çünkü Kıbrıs Türk idaresi altında kalmayı isteyecek Kıbrıslı Rum sayısı azalacak. Evet, çok zor ama Karpaz'ın Kıbrıs Rum idaresine verilmesini istiyoruz. Zor olmasına rağmen bunda ısrar ediyoruz, çünkü talebimizin tamamen haklı olduğunu düşünüyoruz. Her şeyden önce, her bir toplumun yönetimi altında kalacak sahiller konusunda adalet gerekçesiyle bunu istiyoruz. Karpaz'ı alırsak birkaç bin kişi Kıbrıs Rum idaresi altında geri dönecek. Nihai bir müzakere turunda buna ulaşır isek elbette bu dikkate alınacak. Mal sahiplerinin mallarını talep etme haklarının kısıtlanmasını kastetmiyorum. Ama müzakere yalnız başlıklar içerisinde olmayacak, bir ara başlıklar arasında da yapılacak.

Annan planında da bir ara Karpaz vardı. Hatırlarsanız ilk versiyonunda Karpaz, Kıbrıs Rum idaresi altındaydı. Elbette Mesarya'da da (Lefkoşa-Gazimağusa arası) biraz toprağımız vardı. İkinci Annan planında bize, başka taraflarda muadil düzenlemeler ile 'Karpaz Kıbrıs Rum idaresi altında olsun mu olmasın mı' diye iki alternatif tercih bıraktılar ve üçüncü versiyon ve sonrasında Karpaz'ı Kıbrıs Türk idaresine verdiler."

"Daha çok toprak istediklerini" ifade eden Çelebis, Kıbrıs Türk tarafının daha önce, mülkler için tapu verildiğini, verilebilecek tek şeyin takas veya tazminat olduğunu söylemesine rağmen şimdi durumun değiştiğini, Kıbrıs Türk tarafının, mülkiyet hakkını teslim ettiğini ve takas, tazminat, iade seçeneklerini müzakere etmekte olduğunu söyledi.

Çelebis, "Bize göre, yasal mal sahibinin hakkını kabul ettiklerine göre, mal sahibinin hangi davayı tercih etme hakkını da kabul etmeleri gerekir" dedi.

"Yer değiştirecek kişilerin sayısıyla ilgili bir hesaplama var mı" sorusuna karşılık, "Kıbrıslı Türklerden en az 40 bin kişinin yer değiştirmesi gerekecek" diyen Çelebis, "Sadece, iade edilecek bölgelerde yer değiştirecek kişilerden söz ediyorum. Bu itibarla, varılacak anlaşmayla Kıbrıslı Türklerin üçte birinin yer değiştirmesi gerekeceği hesap edildi" diye konuştu.

 

"Garantiler gereksiz"

Çelebis, garantilerle ilgili soruya karşılık, "Biz, 'Kıbrıs'ın (Rum tarafı) AB üyesi olduğu ve 1960'takinden çok daha farklı şartların hakim olduğu 21. yüzyılda garantilerin gereksiz olduğunu söylüyoruz. Elbette bir de müdahale hakları kırmızı çizgisi var ki elbette kabul edilmiyor" dedi.

Nisan ayında KKTC'de cumhurbaşkanı seçimleri yapılacağından doğrudan müzakerelerin doğal bir takvimi olup olmadığı sorusu üzerine de Çelebis, bu soruya kimsenin kesin bir yanıt veremeyeceğini söyleyerek, şöyle devam etti:

"Takvimlerden söz etmemiz çok felsefi olur çünkü müzakerelerin ne kadar süreceği müzakere masasında belli olacak. İşbirliği, mantık ve iyi niyet olursa çözüme seçimlerden önce de varabiliriz."