"Rumların tek yanlı kışkırtıcı faaliyetleri kabul edilemez"

Dışişleri Bakanlığı, Güney Kıbrıs Rum yönetiminin (GKRY) hidrokarbon faaliyetlerine ilişkin olarak açıklama yaptı.

03 Kasım 2012 Cumartesi, 11:51
Abone Ol google-news

Dışişleri Bakanlığı, Güney Kıbrıs Rum yönetiminin (GKRY) hidrokarbon faaliyetlerine ilişkin olarak, Kıbrıs Türkleri'nin, Kıbrıs Rumları gibi adanın kıta sahanlığının tamamındaki doğal kaynaklar üzerinde eşit ve ayrılmaz hakları bulunduğunu belirterek, bu gerçeğin gözardı edilmesinin Türkiye ve KKTC için kabul edilemez olduğunu bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, GKRY'nin, Kıbrıs Türkleri'nin haklarını görmezden gelerek açtığı ikinci petrol-doğalgaz arama-çıkarma ihalesine ilişkin olarak, sözde münhasır ekonomik bölgesindeki bazı parsellerle ilgili çeşitli uluslararası petrol şirketleri ve konsorsiyumlarla görüşmelere başladığının anlaşıldığı kaydedildi.
Bakanlığın, söz konusu ihale hakkında 15 Şubat ve 18 Mayıs 2012 tarihlerinde yaptığı kapsamlı basın açıklamalarında yer alan görüşlerini aynen muhafaza ettiğinin belirtildiği açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Kıbrıs Türkleri'nin, Kıbrıs Rumları gibi, adanın kıta sahanlığının tamamındaki doğal kaynaklar üzerinde eşit ve ayrılmaz hakları vardır. Bu gerçeğin gözardı edilmesi ve Rumların tek yanlı kışkırtıcı faaliyetlerini sürdürmesi Türkiye ve KKTC için kabul edilemez bir durumdur.

Bu çerçevede ülkemiz, KKTC Dışişleri Bakanlığı tarafından son olarak 2 Kasım 2012 tarihinde yapılan açıklamayı kuvvetle desteklemektedir."

Açıklamada, uluslararası petrol şirketlerinin Kıbrıs Türkleri'nin de haklarının bulunduğu söz konusu ihtilaflı sahalarda faaliyette bulunmalarının yaratacağı sakıncalara defaatle dikkat çekildiği de hatırlatılarak, şunlar kaydedildi:

"Sayın Başbakanımızın da ifade ettikleri ve Bakanlığımız açıklamalarıyla müteaddit kereler tekrarlandığı üzere, GKRY ile işbirliği yapacak şirketler gelecekte Türkiye'deki yeni enerji projelerine dahil edilmeyeceklerdir.
Bu nedenle ilgili ülkeleri ve petrol şirketlerini sağduyulu hareket etmeye, özellikle Kıbrıs meselesi bakımından ihtilaflı olan bu deniz alanlarında faaliyet göstermemeye ve bahsekonu ihaleden çekilmeye yönelik davetimizi yineliyoruz."