Rusya – Türkiye gerginliği siber dünyaya yansıdı

Son dönemde yaşanan Rusya – Türkiye gerginliğine kayıtsız kalmayan Türk hacker grubu, Rusya elçiliğinin sitesini hackledi. Siber saldırıyı Börteçine Siber Tim üstlendi.

21 Ocak 2016 Perşembe, 23:18
Abone Ol google-news

Rusya uçağının Suriye sınırında düşürülmesiyle başlayan Türkiye – Rusya gerginliği, siber dünyaya da taşındı. Rus hackerlar çeşitli Türk sitelerini hedef alırken, Türk hackerlar da Rus sitelerine siber saldırı düzenledi. Geçtiğimiz günlerde benzer bir saldırı daha gerçekleşti. Rus haber sitesi Sputnik’in haberine göre, Rusya’nın İsrail elçiliğinin resmi internet sitesi Türk ve Azeri hackerlar tarafından ele geçirildi. Türk hackerlar sitenin ana sayfasını Türk, Türkmeni ve Azerileri temsil eden görsellerle değiştirdi.


Sitenin hacklendiğini fark eden Rusya elçiliği, siteye erişimi kesti. Rusya’nın yazılım ekibi siteyi eski haline getirdikten sonra elçilik sitesi yeniden yayına alındı. Bu siber saldırıyı Azerbaycanlı ünlü hacker grubu Börteçine Siber Tim üstlendi. Şu ana kadar gerçekleştirilen siber saldırılarda Türk hackerların Rus hackerlara göre çok daha aktif olduğunu söylemek mümkün. Rus uçağını vuran Türkiye’yi IŞİD’i desteklemekle suçlayan Anonymous’un başlattığı DDos saldırısı dışında Türk sitelerine şu ana kadar önemli bir siber saldırı düzenlenmiş değil.

2015 Yılının En Kötü Şifreleri!