Rusya ve Ukrayna arasındaki kritik esir değişimi tamamlandı

Rusya ile Ukrayna arasındaki tansiyonu azaltmayı amaçlayan ve üzerindeki görüşmeler bir süredir devam esir değişimi bugün tamamlandı. Değişim kapsamında kaç kişi olduğuna dair resmi bir açıklama yapılmazken, 70 esirin daha ülkelerine döndüğü tahmin ediliyor.

BBC Türkçe
07 Eylül 2019 Cumartesi, 14:17
Abone Ol google-news

Reuters

Rusya ile Ukrayna arasında uzun zamandır gündemde olan esir değişimi planlandığı şekilde bugün yapıldı.

Rusya ve Ukrayna basını, içinde serbest bırakılan mahkumları taşıyan ve eşzamanlı olarak kalkan iki uçak Moskova ve Kiev'e iniş yaptı.

Değişimin kaç kişiyi kapsadığına dair henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Ancak, listede 70 kişinin olması bekleniyor.

Bu kişiler arasında, 24 Ukraynalı denizci, bir gazeteci, bir belgesel yapımcısı ve 2014 yılında vurularak düşürülen Malezya Havayolları uçağıyla ilgili açılan soruşturmada bağlantılı kişiler arasında yer alan Vladimir Tsemakh da var.

Kiev'e inen ve içinde 30'dan fazla esir bulunan uçağı Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy karşıladı.

UKRAYNAReuters

Esir değişiminin iki ülke arasındaki tansiyonu düşürmesi hedefleniyor.

Ukrayna'da 2014 yılında başlayan protestoların çatışmalara dönüşmesinin ardından Rusya, Ukrayna'nın Kırım yarımadasını ilhak etmişti. O tarihten bu yana iki ülke arasında ilişkilerde tansiyon yüksek seyrediyor. Birleşmiş Milletler'e göre, Ukrayna'nın Donetsk ve Luhansk bölgelerinde yaşanan çatışmalarda bugüne kadar 13 bin kişi hayatını kaybetti.

Rus yetkililer, esir değişimi konusunda ilerleme sağlanmasının "Ukrayna krizinin çözümüyle ilgili havanın" iyileşmesi konusunda kritik önem taşıdığını söylüyor.

İki ülke arasındaki müzakereler, herhangi bir bilgi sızmasının sürecin sonlanmasına neden olacağı gerekçesiyle büyük bir gizlilik içerisinde yürütülüyor.

Ukrayna'da Nisan ayında seçilen Zelenskiy, Rusya ile krizin sonuçlandırılmasını en önemli hedefi olarak tanımlamıştı.


BBC Türkçe