Rusya'dan BM'ye İran uyarısı

Rusya, BM'yi İran'ın nükleer programı üzerindeki kuşkuların artmasına ve dolayısıyla bu konudaki diplomatik çabaların zora girmesine yol açacak yeni bir karar almaması konusunda uyardı.

25 Ekim 2011 Salı, 20:38
Abone Ol google-news

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açılamada, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın (UAEK)gelecek ay yayımlanacak olan raporunun zamanlamasının herhangi bir ciddi görüşmeyi engelleyebileceği uyarısında bulunuldu.

Açıklamada, yayımlanacak rapor konusunda duyarlı olunmasını isteyen Rus Dışişleri Bakanlığı, UAEK'ya da konu hakkında bilgi sızdırdığı ve rapordaki ton konusunda eleştirdi.

Söz konusu yaklaşımın mevcut atmosferi "kesinlikle" daha zora sokacağı ve ciddi müzakerelerin başlamasını engelleyebileceği ifade edilen açıklamada, "Bu hassas konuyu tarafsız, duyarlı ve sorumlu bir şekilde ele almak gerekiyor" denildi.

UAEK'nın yayımlayacağı raporda geçen ay İran'ın neden atom bombası yapmaya çalıştığı yönünde bir açıklama yapma gereği duyulduğu konusuna açıklık getirilmesi bekleniyor.

Batılı güçler İran'ın nükleer programını nükleer füze geliştirmek için kullandığını ileri sürerken, tahran yönetimi zenginleştirilmiş uranyuma yapmayı planladığı nükleer santraller için ihtiyaç duyduğunu savunuyor.