Rusya'dan füze misillemesi!

Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev'den Türkiye'ye kurulacak olan da dahil füze kalkanlarına sert tepki: Rusya'nın güney ve batısında füze konuşlandırabiliriz.

23 Kasım 2011 Çarşamba, 13:00
Abone Ol google-news

Medvedev, eğer NATO füze kalkanları konusunda Rusya'nın endişelerini göz önünde bulundurmadan bir karar alırsa, füzelerini bu füze kalkanı yerleşkelerini hedefleyecek şekilde yerleştireceklerini söyledi.

Rusya Devlet Başkanı, bekledikleri karar çıkmazsa füzelerini batıya en yakın olacak şekilde ilk olarak Kalinigrad'a yerleştireceklerini ve hatta daha da ciddi bir adım atarak ABD ile ortak askeri projelerini donduracaklarını belirtti.

Rusya füze kalkanı projelerini kendi nükleer gücüne bir tehdit olarak görüyor.


Rusya, Suriye'ye üç savaş gemisi gönderdi

Öte yandan; İsrail istihbaratına yakınlığıyla bilinen Debka sitesinin iddiasına göre, Rusya üç savaş gemisini Suriye karasularına gönderdi.

Suriye Devlet Başkanlığı'na yakın kaynakların Debka'ya verdiği bilgiye göre, Tartus limanı açıklarında koruma amaçlı devriye gezen Rus gemileri, Suriye'ye olası bir dış müdahaleye karşı koymak için görevlendirildi.

Suriyeli kaynaklar, buna karşın gemilerin Tartus limanına demirlemeyeceğinin altını çizdi.

Rus basını geçtiğimiz Eylül ayının sonunda, Moskova'nın, elindeki tek uçak gemisi olan Amiral Kuznetsov'un öncülüğündeki Kuzey Filosu'nu Kasım ayında Akdeniz'e göndereceğini bildirmişti.

Rus Kuzey Filosu'ndan “Severomorsk” isimli muhrip, Eylül ayı ortalarında Aden Körfezi'nden dönüşte Suriye'nin Tartus limanına uğramıştı. "Amiral Kuznetsov" ise Akdeniz'e son olarak 2008-2009 kış aylarında açılmış, Türkiye ve Suriye'deki limanlara da uğramıştı.