Rusya'dan Türkiye'ye çağrı: "Kara liste" son bulsun

Rusya Dışişleri Basın Sözcüsü Zaharova Türkiye'ye giden Rus basın mensuplarının ülkeye girişinin yasak olduğu ve isimlerinin kara listede yer aldığını belirterek kara liste olayının son bulmasını talep ediyoruz açıklamasında bulundu.

22 Temmuz 2016 Cuma, 10:36
Abone Ol google-news

Rusya Dışişleri Bakanlığı Basın Sözcüsü Mariya Zaharova, gündeme yönelik yaptığı basın toplantısında konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

"Maalesef, Rus gazetecilerinin yaşadığı olay kendi suçlarından olmadı. Türkiye'ye giden REN TV çekim grubundan bahsediyorum. 18 Temmuz'da İstanbul Atatürk Havalimanı sınır kontrolünden geçerken REN TV muhabiri V. Truşnin ve operatör M. Fomiçev'e isimlerinin ülkeye girmesi yasak olan kişilerin listesinde yer alması gerekçesiyle devlet sınırını geçmelerine izin verilmedi.

MALESEF CEVAPSIZ KALDI

Ayrıca, bu yasağın 5 yıl boyunca geçerli olduğunu gösteren belge verdiler. Biz birçok kez Rus gazetecilerin yer aldığı 'Kara Liste' konusu hakkında açıklama yaptık. Bu liste birçok kez Türkiye Dışişleri Bakanlığı temsilcileri ile görüşmelerde masaya yatırıldı. Malesef, Rusya'nın Türkiye Büyükelçiliği'nin notaları bile cevapsız kaldı.

Yakın zamanda Türk meslektaşlarımızın yabancı gazetecilerin ülkeye girişini yasaklayan bu kara liste hakkındaki resmi açıklamasını bekliyoruz. İki ülke arasındaki ilişkilerde yaşanan olumlu eğilimleri dikkate alarak gazetecilerin faaliyetlerine engel olan bu kara liste olayının son bulmasını ve bu kısıtlayıcı önlemlerin gözden geçirilmesini umuyoruz."