Sağanak uyarısı

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar, yarın sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, İstanbul'un Avrupa yakası, Çanakkale, İzmir, Aydın ile Balıkesir'in Edremit ve Burhaniye ilçelerinde kuvvetli olacağını tahmin ettiklerini söyledi. Bugün ise Muğla'nın Ortaca, Dalaman, Köyceğiz ve Fethiye ilçelerinde çok kuvvetli sağanak bekleniyor.

15 Ekim 2009 Perşembe, 14:03
Abone Ol google-news

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar, yaptığı açıklamada, yarın rüzgarın (Lodos) Marmara ve Ege bölgelerinde yağış anında güneybatı yönlerden saatte 40–50 kilometre hızla kuvvetli olarak esmesinin beklendiğini ifade etti.

Yarın sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, İstanbul'un Avrupa yakası, Çanakkale, İzmir, Aydın ile Balıkesir'in Edremit ve Burhaniye ilçelerinde kuvvetli olacağını tahmin ettiklerini vurgulayan Çağlar, şöyle konuştu:
''Cumartesi günü İstanbul il geneli, İzmir, Çanakkale ve Bursa çevrelerinde görülecek yağışların orta yer yer kuvvetli olacağı tahmin ediliyor. Hava sıcaklığı, yarın Marmara, Karadeniz ve Ege bölgelerinde 3–5 derece artacak, Cumartesi günü Marmara ve Ege'de, Pazar günü Karadeniz ile İç Anadolu bölgelerinde 2–4 derece azalacak.''
 

Kuvvetli sağanak ve lodosun oluşturacağı sel, su baskını, taşkın, yıldırım düşmesi, ağaç ve direklerin devrilmesi, baca gazı zehirlemesi, ulaşımda aksamalar gibi olumsuz şartlara karşı yurttaşların ve ilgililerin tedbirli olmaları istendi.


Muğla'ya uyarı

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünden yapılan ''meteorolojik uyarı''da, Muğla'nın Ortaca, Dalaman, Köyceğiz ve Fethiye ilçelerinde gece saatlerine kadar çok kuvvetli sağanak beklendiği bildirildi. Uyarıda, yağış esnasında ''su baskını ve ani sel'' gibi risklerin oluşabileceği belirtildi.