Sağlık Bakanı'ndan Melih Gökçek'i kızdıracak açıklama

Sağlık Bakanı Menmet Müezzinoğlu, Ankara'da şebeke suyuna atık suların karıştığı iddialarıyla ilgili olarak "Çeşme değil damacana su içiyorum" dedi.

12 Eylül 2014 Cuma, 09:38
Abone Ol google-news

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Ankara'da şebeke suyuna atık suların karıştığı iddialarıyla ilgili açıklama yaptı. Müezzinoğlu "Ben çeşme suyu tüketmiyorum. Damacana suyu tüketiyorum. Kızılırmak suyundaki sülfat oranı yüksek olduğu için bunun da renk değişikliği ve kokuya sebep olduğu için koku ve renkte bir sorun var. Kokusu, rengi dışında Ankara suyunda sorun yok" dedi.

 

'KOKU VE RENKTE BİR SORUN VAR'

NTV canlı yayınında gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Müezzinoğlu, Ankara'da yaklaşık 500 numene suyun incelendiğine dikkat çekerek, "Ankara'da yaklaşık 500 numene incelendi. Şu anda Ankara'nın kullanım ve içme suyunda vatandaşımızın sağlığı ile ilgili en ufak sıkıntılı bir durum söz konusu değil. Suyun rengi ve kokusu konusunda büyük oranda Kızılırmak'tan daha önce Ankara'nın kullandığı su miktarı arttı. Kızılırmak suyundaki sülfat oranı yüksek olduğu için bunun da renk değişikliği ve kokuya sebep olduğu için koku ve renkte bir sorun var. Ama sağlık açısından Ankaralı vatandaşlarımız rahat olsunlar. Sağlık açısından herhangi bir sorun söz konusu değil" diye konuştu.

 

'BEN ÇEŞME SUYU DEĞİL DAMACANA SUYU TÜKETİYORUM'

Müezzinoğlu, "Odalara gelince, odalarımız çok daha bilimsel reel ve kamuoyunu yanlış kasıtlı bilgilerle, ideolojik duruşlarla yanlış yönlendirmeye hakları yok. 2 gün sonra yine mahcup olacak onlardır. Kolera salgını gibi cümleler kullanılıyor. Bu anlamda en ufak bir ön uyarı bile söz konusu değil" dedi.

 

'İZMİR'DEKİ BAĞIRSAK ENFEKSİYONLARI ANKARA'YA GÖRE SON 15 GÜNDE DAHA YÜKSEK'

İzmir'deki bağırsak enfeksiyonları vakalarının Ankara'ya göre son 15 günde daha yüksek olduğunu söyleyen Müezzinoğlu, "İzmir'deki bağırsak enfeksiyonları Ankara'ya göre son 15 günde daha yüksek. Mevsim değişikliğine bağlı olarak son 15 gündür üst solunum enfeksiyonlarında olağan bir artış var. Bağırsak enfeksiyonlarında Türkiye genelinde çok hafif bir artış var" ifadelerine yer verdi.

 

'KOKUSU RENGİ DIŞINDA ANKARA SUYUNDA SORUN YOK'

Ankara'nın suyunda koku ve renk dışında herhangi bir sorun olmadığını söyleyen Müezzinoğlu, "İçme suyunu genelde daha önce de Gökçek 'suyu içebilirsiniz' diyordu. Ama bu sürede kokusu, rengi dışında Ankara suyunda sorun olmadığını rahatlıkla söyleyebiliyorum. Ne yazık ki ben çeşme suyu tüketmiyorum. Damacana suyu tüketiyorum" dedi.