Sakız Adası'nın beşte biri yandı

Ege Denizi'nde bulunan Sakız (Chios) adasında çıkan orman yangını adanın yaklaşık beşte birinin kül olmasına yol açtı.

19 Ağustos 2012 Pazar, 15:05
Abone Ol google-news

Binlerce sakız ağacının bulunduğu Pirgi dahil beş köy tedbir amacıyla boşaltıldı. 25 kilometrelik bir alana yayılan ve 50 bin dönüm ormanlık ve çalılık araziyi kül eden yangının söndürülebilmesi için 10 uçak ve dört helikopter kullanıldı.

Yangın söndürme çalışmalarına askerler de katıldı. Atina ve Selanik’ten iftfaiye ekipleri, feribotla da 20 itfaiye aracı Sakız’a nakledildi.

Yangınla ilgili olarak "Sakız tarihinin en büyük felaketlerinden biri" yorumları yapıldı.

Alevler adanın bazı sahillerine kadar yaklaşınca turistler korku içinde plajlardan kaçtı. Ramazan Bayramı tatilini Sakız’da geçirmeye hazırlanan Türklerin de yangın nedeniyle rezervasyonlarını iptal ettiği öğrenildi.

Sakız üreticileri sıkıntıda


Sakız Üreticileri Birliği adanın sadece güney bölgesinde yetişen sakız ürünü için geçtiğimiz yıl üreticilere yaklaşık 7 milyon Avro ödeme yapmıştı.

Ağustos ayında hasadı yapılan sakız ürününün bu yıl beklenen düzeyde olmaması yaklaşık 5 bin üretici ve ailelerini çok zor durumda bırakabileceği öğrenildi.

Yanan sakız ağaçlarının yerine yenilerinin dikilmesi ve tekrar tam ürün alınılabilmesi için 5 ile 10 yıl arasında zaman geçmesi gerektiği de belirtildi.