"Sanal bir hapishane"

Uzmanlar, cep telefonu ve bilgisayarların internet teknolojisiyle birleşmesinin getirdiği kolaylıkların yanı sıra sosyal yaşamda neden olduğu sorunlara da dikkat çekiyor.

26 Ekim 2011 Çarşamba, 09:58
Abone Ol google-news

Mersin Üniversitesi (MEÜ) İletişim Fakültesi Dekanı ve Fen-Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ünsal Yetim,  cep telefonu ve bilgisayarların internet teknolojisiyle birleşmesinin getirdiği kolaylıkların yanı sıra sosyal yaşamda bazı sorunlara da neden olduğunu söyledi.

Her birey için sosyal çevre ile iletişimin önemli olduğunu, bu ihtiyacın devamlı sanal olarak gerçekleştirmenin ise sıkıntı oluşturacağını kaydeden Yetim, dokunmatik dünyanın insanları arkadaşlarından, spordan, sanattan, hobilerinden ve ailesinden kopardığını vurguladı.

Üzerinde taşıdığı cihazlarda, mail uyarı sistemi ve sosyal paylaşım siteleri ile her an online olan, devamlı cevap verme kaygısı taşıyan bir kitlenin oluştuğuna dikkati çeken Yetim, söz konusu kaygının insanların üzerine kabus gibi çöktüğünü öne sürdü.

Prof. Dr. Yetim, elinde cep telefonu ile hem televizyon izleyip hem de Twitter'dan dizi ve maç yorumlayanların yaşamın tadına varamayacağını belirterek, ''Bu ortam izole bir ortam. Sanal bir hapishane. Sosyalleşme açısından son derece sakıncalı. İnsanla etkileşim mutlaka yüz yüze kurulmalı'' dedi.

Türk halkının bir ''aile toplumu'' olduğunu vurgulayan Yetim, şöyle devam etti:

''Maalesef iş yerini evine taşıyan, ailesi ve çocuğuyla ilgilenmek yerine sosyal paylaşım sitelerinden insanlara gülümsemeye çalışan bu kitle, tatsız ve tuzsuz bir ev hayatının oluşmasına neden oluyor. Eşini ve çocuğunu ihmal ediyor. Bilgisayar teknolojisini ihtiyacımız kadar ve yerinde kullanmalıyız. Bu teknolojiye ailemizi ihmal edecek kadar bağımlı kalmamalıyız.

Türkiye'de hem medya, hem sanat hem de sinema camiasından bazı isimler sosyal paylaşım sitelerinde her an online oluyor. Bir doktor sürekli Twitter'da bulunuyorsa, kendi işini yapamaz. Sanal futbol, sanal kültür ve sanal sohbetleri bir kenara bırakmalıyız. Gençlere örnek olacak bir yaklaşım sergilemeliyiz.''