Sandık görevlileri ‘Uhud okçuları’

AKP’nin 7 Haziran için hazırladığı animasyonda Davutoğlu ilginç ifadeler kullandı.

29 Mayıs 2015 Cuma, 05:45
Abone Ol google-news

AKP’nin animasyonlu eğitiminde sandık başında bugüne kadar yaşanan sorunlar ve sık sorulan sorular işleniyor. Müşahitlerin sonuç giriş uygulamasını akıllı telefonuna indirmesi ve o gün verilecek kullanıcı adı ve şifresi ile sonucu girmesi isteniyor.

AKP İzmir’de 9 bin 963 sandıktaki görevlilerini 20 dakikalık animasyonla eğitiyor. Animasyonda, sandık başında bugüne kadar yaşanan sorunlar anlatılıyor. Başbakan Ahmet Davutoğlu, animasyonun başında sandık görevlilerine “Uhud tepesindeki okçular” diyerek sesleniyor.

Davutoğlu animasyonda şunları söylüyor: “Siz eminim bu davayı ve bu emaneti en iyi şekilde muhafaza edeceksiniz. Hiçbir parti bizim kadar güçlü değil. Hiçbir partinin bu kadar yaygın ve gönül ehli kadrosu yoktur. Bir sefere çıkıldığında en önde yürüyenle en gerisindeki arasında fark yoktur. AK Parti hareketinin genel başkanı ile sandık müşahidi arasında fark yoktur. Hepimiz bu kutlu yolda aynı sorumlulukla devam edeceğiz. Hiçbir oyun iptal edilmemesi için sandıkların başında nöbet tutacağız. Sınırda nöbet tutanla sandık başında nöbet tutan arasında fark yoktur. Hasat günü hasat meydanı terk edilmez.”

Okçuların önemi...

625 yılında, Bedir Savaşı’nda uğradıkları yenilginin öcünü almak isteyen Ebu Süfyan komutasındaki Mekkelilerle, Medine’deki Müslümanlar Uhud Dağı’nda karşı karşıya gelmişti. Hz. Muhammed, dağdaki geçidin iki tarafında okçularını yerleştirerek yerlerini terk etmemelerini istedi. Okçular savaşta stratejik bir öneme sahipti.

Ancak Mekkelilerin yenildiğini gören okçular mevzilerini terk ederek ganimetleri yağmalamaya başladı. Bundan yararlanan Mekke ordusu, okçuların terk ettiği bölgeden Müslümanlara saldırarak savaşı kazandı.