Sarraf davasında flaş gelişme: 2015 yazından tapeler de mahkemede dinletilecek... FBI mı kaydetti?

Rıza Sarraf, ABD’de 27 Kasım’daki jürili duruşma öncesi dünkü son duruşmaya katılmadı. Mahkeme Sarraf’ın 27 Kasım’daki duruşmaya katılıp katılmayacağı sorularını yanıtsız bıraktı. Sarraf'ın iİtirafçı olduğuna yönelik işaretler artıyor... ABD'de görülmekte olan Rıza Sarraf davası sonrasında CNN Türk'e bağlanan Hürriyet New York Temsilcisi Razi Canikligil, 27 Kasım'daki davada 17-25 Aralık tapeleri mahkemede juriye dinletileceğini açıkladı. Canikligil, "Deliller arasında 2015 yaz ayından da tapeler var. Bu tapeleri kim kaydetti, kim dinledi belli değil. ABD mi FETÖ'cüler mi?" dedi.

16 Kasım 2017 Perşembe, 23:10
Abone Ol google-news

<video:867675>

ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını deldiği iddiasıyla Mart 2016’dan bu yana tutuklu bulunan Türkiye ve İran vatandaşı Rıza Sarraf 27 Kasım’daki başlayacak jürili duruşma öncesi bugünkü son ara duruşmaya katılmadı. 

ABD MEDYASI: RIZA SARRAF İTİRAFÇI OLDU

Amerika Birlesik Devletleri New York Güney Bölgesi mahkemesi, İran’a uygulanan yaptırımları bir dizi yasa dışı metodlarla delmekle suçlanan Rıza Sarraf’ın 27 Kasım’da başlayacak olan jürili dava duruşmasına katılıp katılmayacağı yönündeki soruları cevapsız bıraktı.Davanın diğer tutuklu sanığı Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın avukatı Victor Rocco’nun sorusuna kesin bir yanıt vermekten kaçınan mahkemenın yargıcı Richard M. Berman, adalet dijital veri sisteminde davanın sanığı olarak halen Sarraf’ın adının geçtiğini hatırlatmakla yetindi. Duruşma sonrası, sanığın diğer avukatı Sarraf’ın durumu hakkında dillendirmeyi arzu etmedikleri bazı tahminleri olduğunu söyledi. Ancak sanığın 27 Kasım’da mahkemede olmayacağına kesin gözüyle baktıklarını ekledi.

Tanıklar tutuklanmama güvencesi istedi

Mahkeme koridorunda muhabirlerin sorularını cevaplayan Rocco, Sarraf’ın güvenirliğinden emin olmamakla birlikte “hükümet tarafının tanığı olarak dinlenmesini tabii ki arzu edeceğini” belirtti. Verilen bir arada, gazeteciler sanık Atilla’ya Sarraf’ın etkin pişmanlıktan yararlanıp yararlanmayacağını sordu. Oturduğu yerden, seyircilere dönerek Türkçe cevap veren sanık, “bilmiyorum,” dedi ve ekledi, “Bu anlatılanların hiçbiri doğru degil.” Ara duruşmada sözkonusu delillerin bazılarının juri önünde dinletileceği ya da yazılı dökümlerinin temin edileceği konuşuldu. Atilla’nın savunma ekibi dinlenmesini arzu ettikleri 4 tanığın Turkiye’den Amerika’da güvenli geçiş garantisi olmadan ifadeye gelmeyi reddettiklerini dile getirerek, mahkemenin konu hakkında yardımını talep ettiler. Yargıç Berman, sozkonusu garantinin savcılık ve savunma ekiplerince en kısa zamanda çözülmesi gerektiğini, değilse video konferans yönteminin iyi bir ara çözüm olabileceğini ekledi. Mahkemede ayrıca Atilla’ya isnat edilen suçların yersiz olduğu ve düşürülmesini savunan avukatların talebi reddedildi.

Hakan Atilla'ya Rıza Sarraf sorusu: İtirafçı olacak mı?

Hakim Richard Berman, Atilla’nın iddianameyle ilgili itirazlarını reddetti. Atilla, Rıza Sarraf’ın “itirafçı” olup olmadığı sorusunu ise “Hiçbir fikrim yok, neden sanık olarak yargılandığımı da anlamadım” şeklinde cevap verdi.

'17-25 Aralık tapeleri mahkemede dinlenecek'

CNN Türk canlı yayınına bağlanan Hürriyet New York temsilcisi Canikligil, hakimin 17-25 Aralık tapelerinin mahkemede dinlenmesine karar verdiğini söyledi. Canikligil, 2014'ün yaz ayından sonra da yapılan dinlemelerin mahkemede sunulacağını aktarırken "Tapeleri kaydeden şahıslar da dinlenecek. Bunlar ABD'li mi Türk mü bilgi verilmedi" ifadesini kullandı.

Salı günü tekrar bir duruşma yapılacağını aktaran Canikligil, Sarraf'ın nerede olduğuyla ilgili olarak iki ihtimalden bahsetti. Bunlardan birisi Sarraf'ın FBI ile pazarlık yapıyor olması, diğeri ise kaldığı cezaevinde özel bir bölüme alınmış olması. Canikligil, Sarraf'ın bir sebepten dolayı özel bölüme alınmış olması durumunda bu kayıtların da kamuya sunulmayacağını ekledi.

'2015 yazından da tapeler var... FBI mı dinledi?'

Canikligil yaptığı açıklamada, deliller arasında 2015 yaz ayından da tapeler olduğunu belirterek, "Bu tapeleri kim kaydetti, kim dinledi belli değil. ABD mi FETÖ'cüler mi? FBI dinlemiş olabilir. Mahkemenin ilk oturumlarında savcılık bir ifade kullanmıştı. Zarrab'ın avukatları ilk duruşmalarda 17-25 Aralık için 'Gülen komplosu' demişti fakat buna karşılık savcılık, '17-25 Aralık dinlemeleri FBI'ın elindeki bilgilerle uyuşuyor' cevabını vermişti. Demek ki FBI'ın başka bir soruşturması var. Bu dinlemeler yasadışı mı yasal izin var mı bilemiyorum" dedi.

'Mahkeme, Türkiye ile FETÖ arasında yaşananlar için bilirkişi istedi'

Canikligil'in aktardıklarına göre mahkeme hakimi önemli bir karar daha verdi. FETÖ ile Türkiye'deki hükümet arasında ne oluyor, farklılar nedir diyerek bilirkişi belirlenmesini istedi.

Canikligil konuyla ilgili, "İki taraf bir araya gelerek bilirkişinin kim ya da kimler olacağına karar verecek. 'Bu konunun aydınlanması için iyi olur' dedi hakim. Duruşma sonrası savcılık ve Atilla'nın avukatları bir araya geldi ve bilirkişi için görüştüler. Ancak bu bilirkişi ya da kişiler kim ya da kimler olacağı henüz belli değil" dedi.

'İtirafçı olacak mı?'

Canikligil, programda kendisine "İtirafçı olursa mahkemede açıklanmak zorunda mı?" sorusunu yönelten Hande Fırat'a da, "İtirafçı olduğu belli olacaktır. Kendisi mahkemeye gelmek ve suçlarını itiraf zorunda. Hakimin itirafları kabul etmesi gerekiyor" yanıtını verdi.

Daily Beast: FBI ile işbirliği yapıyor

Amerikan haber sitesi Daily Beast “Rıza nerede” başlıklı haberinde İranlı-Türkiyeli işadamı Rıza Sarraf’ın ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını delmekten yargılanmasına günler kala federal savcılarla işbirliği halinde olabileceğini iddia etti. New York Güney Bölgesi Savcılık Ofisi’nin sözcüsü Nick Biase, Daily Beast’e “Size tüm söyleyebileceğim, federal gözaltında olduğu” dedi. Sarraf’ın hapishane sisteminden çıkarılmasının itirafçılık karşılığı serbest kalma anlaşması yaptığı spekülasyonlarına yol açtığını aktaran Daily Beast’e göre, dünkü ara duruşmada eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın avukatlı Victor Rocco, Yargıç Richard Berman’a “Biz buradayız, o nerede? Hiç öğrenebilecek miyiz? Sanığın hemen hiçbir oturuma katılmadığı bir davada daha önce hiç bulunmamıştım” dedi, Berman ise “Yargıç olmanın hoş yanlarından biri, tanıklar ve avukatların tersine soruları yanıtlamak zorunda olmamak. O yüzden sana tek söyleyeceğim gözünü duruşma listesinden ayırmaman” yanıtını verdi. llinois Eyaleti Başsavcı adayı Renato Mariotti, “Sarraf, FBI ajanları eşliğinde onların gizli yerinde ya da bir otel suitinde savcılarla işbirliği yapıyor olabilir” görüşünü bildirdi.

 

NE OLMUŞTU? 

Tatil için ABD’ye giden Rıza Sarraf, 19 Mart 2016’da gözaltına alınmış; “ABD’nin İran’a uyguladığı yaptırımları delme”, “bankacılık sahtekarlığı” ve “kara para aklama” suçlamalarıyla tutuklanmıştı. Sarraf’ın geçtiğimiz günlerde tahliye edildiği iddia edilmişti. Federal Hapishaneler Bürosu’nun sitesinde “8 Kasım 2017 tarihinde serbest bırakıldı” ifadesi yer almıştı.

New York Güney Bölgesi Başsavcılığı Sözcüsü, Sarraf’ın cezaevinde olduğunu, sitedeki bilginin teknik bir yanlışlıktan kaynaklanabileceğini ve araştıracaklarını söyledi. Sarraf’la ilgili daha öncede böyle bir hata olduğunu hatırlatan Sarraf’ın avukatı Şeyda Yıldırım da “Yine teknik bir hata olmuş” demişti.

Daha sonra tekrar  açıklama yapan Yıldırım, Sarraf’tan 5 gündür haber alamadıklarını söylemişti. Yıldırım, “Serbest bırakıldığı bilgisi doğru değil. Başka bir bölüme alınmış olabilir. Bize de beş gündür bilgi vermiyorlar, hiçbir haber alamıyoruz” diye konuşmuştu.

Sarraf’tan haber alınamaması üzerine Dışişleri Bakanlığı, ABD’ye nota verildiğini ve bilgi istendiğini açıklamıştı. Gelen cevapta Sarraf’ın serbest bırakılmadığı ve cezaevinde olduğu belirtildi.

28 Mart’ta ABD’den Türkiye’ye dönerken gözaltına alınan Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla da Sarraf’a yöneltilen suçlamalardan tutuklanmıştı.

Çavuşoğlu'ndan 'Rıza Sarraf' açıklaması

Bozdağ: Rıza Sarraf'ın sağlık durumu iyi

5 gündür ulaşılamayan Rıza Sarraf'ın nerede olduğu açıklandı

Sarraf davasında sadece 'şahıs 1' kodlu isimle ilgili detaylara erişim imkanı tanındı

ABD Dışişleri’nden son dakika 'Sarraf Notası' açıklaması