Satrancı 'satın alan' adam

İşadamı Andrew Paulson, satrancı görkemli günlerine döndürmek için kolları sıvadı...

22 Temmuz 2012 Pazar, 12:17
Abone Ol google-news
Satranç dünyası, 1970’lerin başlarında Bobby Fischer ile Boris Spassky arasındaki dünya şampiyonluğu karşılaşmasıyla doruğuna yükselen, 1980lerin ortalarında Anatoli Karpov ile Garri Kasparov arasındaki unvan maçıyla süren parlak günlerini geri getirme çabasında.

54 yaşındaki ABDli işadamı Andrew Paulson, satranç oyununu kamuoyunun gözünde yeniden çekici kılma konusunda kararlı. Yaşamının son 15 yılının büyük bölümünü Rusyada geçiren Paulson, Uluslararası Satranç Federasyonu FIDEyi, dünya şampiyonasının medya ve pazarlama haklarını 10 yıllığına kendisine vermesi için ikna etti.

Satranç dünyasının kişiliklerini büyüleyici bulan Paulsonın ilk tasarılarından biri, gelecek yılgrand prixturnuvalarından birini Londradaki Simpsons-in-the-Strandde düzenlemek. 1828de bir satranç kulübü ve café olarak mekâna zamanın ünlü satranç oyuncuları devam etmiş, seçkin bir restorana dönüşen mekânın müdavimleri arasına Charles Dickens, George Bernard Shaw gibi edebiyatçılar da katılmıştı.

Aslında sıradan bir satranç meraklısı olan ve Rusyada yayıncılık işleri yapan Paulson, geçen yıl FIDE Başkanı Kirsan İlyumjinovla tanıştıktan sonra satrancın çok büyük bir ticari potansiyele sahip olduğunu fark etmiş.

FIDEnin en büyük hatasının satranç şampiyonası ve turnuvalarını tek tek pazarlamaya çalışmak olduğu sonucuna varan Paulson, Dünya Şampiyonası kapsamındaki turnuvaların tümünü bana verirseniz, her şeyi bütünüyle yeniden düzenleyebilirim demiş. Şimdi Paulson, tek tek karşılaşmaları değil, satrancı bir fikir, bir simge olarak pazarlayacağını söylüyor.

Paulson, ABDde çocuklar, gençler ve yetişkinlerin satrançla sanıldığından çok daha fazla ilgili oldukları kanısında. Şimdi,En iyi zihin kazanır sloganıyla dünya şampiyonası için yeni bir görsel kimlik hazırlanıyor. Paulson, Fischer-Spassky maçından ve satrançla ilgili filmlerin sahnelerinden oluşan bir kısa film sipariş etmiş. Satrancın, Doğuda ve Batıda kültürün vazgeçilmez bir parçası olarak görülmesini istiyor.

Yakında farklı sektörlerden 5-6 şirketle yapılacak sponsorluk anlaşmalarını açıklayacağını söyleyen Paulson, buradan elde edilecek 6 milyon Avroluk gelirin, iki yılda bir yapılacak dünya şampiyonluğu serilerinin, ünlü kentlerde yapılacak Grand prixlerin, dünya kupasının ve dünya şampiyonu ile finalist arasındaki büyük unvan maçının düzenlenmesini olanaklı kılacağını belirtiyor.

Paulsonın bir projesi de eski dünya şampiyonu Kasparovu satranca geri döndürmek. ABDli işadamı, önümüzdeki yıl 50 yaşında olacak olan Kasparovun dönüşünün, satrancın kamuoyu gözünde yeniden çekicilik kazanmasına büyük katkıda bulunacağına inanıyor. Kasparov bu öneriyi şimdiye kadar reddetti, ama Paulson eski şampiyonunun fikrini değiştireceği konusunda umutlu. Satranç dünyası, özellikle Soğuk Savaşın sona ermesinin ardından medyanın ilgisini yitiren bu oyunun yıldızının Paulsonla birlikte yeniden parlayıp parlamayacağını merak ediyor.