'Sayın'ın sözleri gerçeği yansıtmıyor'

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu'nun avukatı Abdullah Kaya, birinci Ergenekon davasının tutuklu sanıklarından Ümit Sayın'ın müvekkiliyle ilgili beyanlarının "gerçeği yansıtmadığını" bildirdi.

10 Aralık 2009 Perşembe, 15:13
Abone Ol google-news

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu’nun avukatı Abdullah Kaya, yaptığı yazılı açıklamada, 7 Aralık’ta bazı internet sitelerinde, dün de bazı basın yayın organlarında yer alan bilgiler kapsamında, İstanbul Özel Yetkili 13. Ağır Ceza Mahkemesinde devam eden Ergenekon davasında Sayın’ın, “Kıvrıkoğlu ile ilgili olarak birtakım gerçek dışı beyanlarda bulunduğuna” şahit olunduğunu kaydetti.

Sayın’ın, 2005 yılında Fenerbahçe Orduevi santrali üzerinden Kıvrıkoğlu’nu arayarak görüşme talebinde bulunduğunu belirten Kaya, Kıvrıkoğlu’nun, ismini dahi duymadığı Sayın’ı, bilim adamı kimliği nedeniyle Fenerbahçe Orduevi’nde kabul ettiğini aktardı. Kaya, bu görüşmede hayat hikayesini anlatan, İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Kurumu’nda Doç. Dr. olarak görev yaptığını kaydeden Sayın’ın, askeri kurumlarda terörle ilgili konferanslar verdiğini, fakat son zamanlarda konferans vermesine amirlerince izin verilmediğini, buna karşın faaliyetine devam ettiğini söylediğini anlattı. Sayın’ın, ziyaretine sebep teşkil eden esas konunun ise “YÖK tarafından hakkında inceleme başlatılması sebebiyle, bu konuda kendisine yardım edilmesi” olduğunu anlattığını belirten Kaya, Kıvrıkoğlu’nun konu ile ilgli yapabileceği herhangi birşey olmadığını Sayın’a söylediğini kaydetti.

Kaya, “Ümit Sayın, basına yansıyan beyanlarında, ‘Encümen-i Daniş’in bir örgüt olduğu ve askerlerle ilişkisi bulunduğu’ şeklinde ifadelere de yer vermiştir. Encümen-i Daniş bir örgüt olmadığı gibi başka dernek, vakıf, kurum ve örgütlerle de ilişkisi olmayan, üst düzey bilim adamları, siyasiler ve emekli bürokratların katıldığı, dünya, bölge ve ülke sorunlarının entelektüel düzeyde tartışıldığı bir sohbet toplantısı olup, gündemde yer alacak konular toplantı başlamadan hemen önce tespit edilmektedir. Kaldı ki bir defa nezaket ziyaretinde bulunan bir kişiye, müvekkilin ileri sürüldüğü şekilde beyanlarda bulunması da hayatın olağan akışına aykırıdır. Ümit Sayın’ın müvekkilimizle ilgili beyanlarının hiçbiri gerçekleri yansıtmamaktadır. Konuyla alakalı müvekkilimizin tüm tazminat ve dava hakları da tarafımızdan yakından takip edilecektir” dedi.

 

İlgili haber için tıklayınız

Küçük: Osman Yıldırım yüzünden tutukluyum