Selde 13 kişi öldü, savcı takipsizlik kararı verdi

SAMSUN’un Canik İlçesi’nde 2012 yılı Temmuz ayında meydana gelen ve 13 kişinin hayatını kaybettiği sel felaketiyle ilgili açılan soruşturma tamamlandı. Cumhuriyet Başsavcılığı selde sorumlu olduklarını iddiasıyla aralarında belediye başkanlarının da bulunduğu 12 kişi hakkında takipsizlik kararı verdi.

27 Ağustos 2015 Perşembe, 14:27
Abone Ol google-news

Samsun’un Canik İlçesi’nde 3 Temmuz 2012 gecesi meydana gelen selde 13 kişi hayatını kaybetti. Olayın ardından Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı selde sorumlu olduklarını iddiasıyla Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve Canik İlçe Belediye Başkanı Osman Genç’in de aralarında bulunduğu belediye görevleri ile DSİ 7’nci Bölge Müdürlüğü görevlileri hakkında soruşturma izni istedi.

Samsun Valiliği, DSİ 7’ci Bölge Müdürlüğü’ndeki görevlililer için, İçişleri Bakanlığı da belediye görevlileri için soruşturma izni verdi.

Ancak, İçişleri Bakanlığı tarafından haklarında soruşturma izni verilenler, Danıştay 1’nci Daire Başkanlığı’na kendilerinin olayda sorumlu olmadıklarını belirterek, itirazda bulundu. Yapılan incelemede sonucunda Danıştay, itirazı eksik inceleme yapıldığı gerekçesiyle kabul ederek, İçişleri Bakanlığı’ndan bu kişiler hakkında tekrar inceleme yapılmasını istedi.

Bu kez bakanlık, belediye başkanlarının da aralarında bulunduğu 6 kişi hakkında soruşturma izni verdi, 6 kişi için ise soruşturmaya gerek olmadığını belirtti.

Soruşturma izni verilmeyen aralarında DSİ ve belediye görevlilerinin bulunduğu 6 kişi için Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı Danıştay’a itirazda bulundu. Soruşturma izni verilenler de Danıştay’a ikinci kez itiraz ederek haklarında soruşturma izni verilmemesini talep etti.

'İHMAL YOK; DOĞAL FELÂKET BU'

Danıştay 1’nci Dairesi yapılan itirazları redetti. Bunun üzerine bilirkişi raporlarını dikkate alan savcılık soruşturma ile ilgili kararını verdi. Bilirkişi raporlarına göre, meydana gelen sel felaketinin ihmalden değil, doğal afet olduğu, meteorolojik açıdan afet olarak değerlendirilebileceğine kanaat getirilmesi üzerine Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma ile ilgili takipsizlik kararı verdi.

Sel felaketinde ölen 13 kişiden 5’i TOKİ konutlarındaki bodrum katlarında hayatlarını kaybetmişti. Bunun üzerine Büyükşehir Belediyesi de bodrum katlarına oturma izni uygulamasını kaldırmıştı.