Selvi: Kılıçdaroğlu ittifaka yeşil ışık yaktı

Hürriyet gazetesinin yandaş yazarı Abdülkadir Selvi CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'yla görüştüğünü ve CHP, İYİ Parti, ve Saadet partisinin ilkeler ittifakına yeşil ışık yaktığını yazdı.

28 Şubat 2018 Çarşamba, 06:30
Abone Ol google-news

İşte Hürriyet gazetesinin AKP'li yazarı Abdülkadir Selvi'nin o yazısından ilgili bölüm;

AKP'li Mustafa Şentop: İttifak 5 yıl sürecek

CHP: Çok güçlü bir demokrasi ittifakı kuracağız

"İlk soru ittifakla ilgiliydi. İYİ Parti lideri Meral Akşener ile Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun ilkeler ittifakı önerisine nasıl baktığını sorduk.

 'Ben olumlu bakıyorum. Tabii olabilir ilkeler belirlenir, o ilkeler doğrultusunda eğer bir birliktelik sağlanacaksa o ilkelerden yola çıkılarak yapılır. Zaten Türkiye’de uzlaşma ile yeniden bir Anayasa yapılmasını istiyoruz dedim. Daha önce de bunu deklare ettik biliyorsunuz. Buna ihtiyacı var Türkiye’nin' karşılığını verdi. AK parti ile MHP, ‘Cumhur ittifakı’ yaptı. Ancak CHP lideri, İYİ Parti ve Saadet Partisi’yle ittifaka ‘yeşil ışık’ yaktı.

 Kılıçdaroğlu, ilkeler ittifakı dedi, biz ayrıntılarını sorduk. Örneğin, milletvekili seçiminde ittifak düşünüyor mu? CHP lideri, “Buna bugünden karar vermek için çok erken” karşılığını vermekle yetindi. Netleştirmek için ayrıntılı sorular yönelttik. “Cumhurbaşkanlığı seçiminde herkes kendisi girecek seçime ancak milletvekilliğinde bakacağız” mı diyorsunuz diye sorduk. 'Öyle deniyor. Herkes kendisi girecek Cumhurbaşkanlığı seçimine' dedi.

 Peki CHP-HDP ittifakı olacak mı? Onu da sorduk, sormaz olur muyuz? Kılıçdaroğlu, “Bizim duruşumuz çok açık ve net belli. Biz seçim yasasını değiştirip barajın sıfıra indirilmesini, %1-2’ye indirilmesini her partinin de bağımsız seçime girmesini arzuluyoruz” diye karşılık verdi. Yani, HDP ile ittifaka sarı ışık dahi yakmadı.

 Kılıçdaroğlu, İYİ Parti ve Saadet Partisi’yle ittifaka göz kırptı ama AK Parti ile MHP’nin hazırladığı ittifak yasasına sert eleştiriler yöneltti. “Bu yasa eşitlik ilkesine aykırı. Şimdi %9,90 oy alan kişi parlamentoya milletvekili sokamayacak, %1 oy alan milletvekili sokacak ittifak dolayısıyla. Sonra seçim güvenliği konusunda ciddi endişelerimiz var. Yasadan, yani tekliften kaynaklanan ciddi endişelerimiz var. Onların da giderilmesi lazım... Yasa, teklif bir anlamda halkın iradesinin gasp edilmesine yol açan 12 Eylül darbe hukukunun bir devamı. %10 seçim barajını getirdiler, bir de %50 ve üstü barajını getirdiler. İki barajlı bir sistem oldu ki bunun demokrasi ile bağdaşır bir yanı yok” dedi."

Yazının tamamı için buraya tıklayınız