Serbest bırakıldı, avukatı istifa etti

Küçük yaştaki kıza cinsel istismar uyguladığı suçlamasıyla yargılanan yazar Hüseyin Üzmez tahliye edildi. Üzmez'in serbest kalmasının ardından avukatı Bayram Sabah istifa etti.

09 Mart 2011 Çarşamba, 10:35
Abone Ol google-news

Eski Vakit gazetesi yazarı Hüseyin Üzmez, küçük yaştaki kıza cinsel istismar suçundan yargılandığı davada tahliye edildi.13 yıl hapse mahkum edilen Üzmez’in cezası usulden bozulmuştu. Ayrıca Hüseyin Üzmez'in olay sırasında akli dengesinin yerinde olduğu tespit edilmişti.

Bursa 4. Ağır Ceza Mahkemesi, ''cinsel istismar ve küçük yaştaki çocuğun ruh sağlığını bozma'' ve ''hürriyeti tahdit'' suçlarından yargılanan Hüseyin Üzmez hakkında tahliye kararı verdi. İnegöl İlçesi'nde oturan 14 yaşındaki B.Ç.'ye tecavüz ettiği iddia edilen Hüseyin Üzmez'le birlikte küçük kızın annesi ve babasının da Mudanya Emniyet Müdürlüğü'ne götürülmüştü.

Mudanya Adliyesi'nde yaklaşık 5 saat savcıya ve ardından nöbetçi mahkemede hakime ifade veren zanlılardan Hüseyin Üzmez ‘cihnsel istismar’, ilişki kurduğu B.Ç'nin annesi L. Ç. de kızını bu ilişkiye zorlamak suçundan tutuklanmıştı. B.Ç'nin babası Bekir Ç. ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

Tutuklama kararından sonra güvenlik önlemi altında polis aracının arka koltuğuna oturtulan Hüseyin Üzmez, yolda indirilerek ön koltuğa alınmıştı. Gazetecilerin “Neden böyle yaptınız?” sorusuna Hüseyin Üzmez, “Bana büyük koplo yaptılar. Mahkeme aşamasında konuşmayacağım. Daha sonra hesaplaşacağım” yanıtını vermişti.

Hüseyin Üzmez'in birlikte olduğu 14 yaşındaki B.Ç. ve babasının şikayeti üzerine gözaltına alındığı ortaya çıkmıştı. B.Ç.'nin annesi L. Ç. ise ‘Kızını fuhuşa zorlamak’ suçundan tutuklanmıştı. L. Ç, Emniyet Müdürlüğü'nde üç kez fenalaşınca doktor kontrolundan geçirilerek sorgulanmıştı.
 

İlk silahlı saldırı

Malatyalı olan Hüseyin Üzmez, 1952 yılında henüz lise öğrencisiyle gazeteci Ahmet Emin Yalman'a suikast girişiminde bulundu. ‘İlk sağ eylemci' olarak bilinen Hüseyin Üzmez, Ahmet Emin Yalman'ı öldürmeye teşebbüs suçundan mahkum oldu ve 10 yıl hapis yattı.

Cezaevinden çıktıktan sonra yarıda bıraktığı liseyi, ardından da Hukuk Fakültesi'ni bitiren Hüseyin Üzmez, bir dönem Turgut Özal Hükümeti'nde Sağlık Bakanı Mehmet Aydın'ın özel danışmanı olarak görev yaptı. Hüseyin Üzmez, bazı sağ partilerde görev almış ve MÇP'de genel başkan adayı olmuştu. 

 

Avukatı vekilliğinden istifa etti

Yazar Hüseyin Üzmez'in avukatı Bayram Sabah, Üzmez'in vekilliğinden istifa etti.

Sabah'ın Lüleburgaz Nöbetçi Asliye Ceza Mahkemesi vasıtasıyla Bursa 4. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığına gönderdiği sanık vekilliğinden istifa dilekçesinde şunlar kaydedildi:
''Hukuk Fakültesi okurken bir dava adamı olarak hayranlıkla kitaplarını ve hayatını okuduğum müvekkil Hüseyin Üzmez'in dava sürecinde yaşadığım ve şahit olduğum hadiseler ilkelerim doğrultusunda ve gördüğüm lüzum üzerine bu davadan istifa etmem gerektiği hususunda bende kuvvetli kanaat oluşturduğundan sanık müvekkil Hüseyin Üzmez'in vekilliğinden istifa ediyorum.''