Şeyh Said'in belediye başkanı torunu Fırat tutuklandı

ERZURUM'un Hınıs İlçesi Belediye Başkanı DBP'li Hasan Basri Fırat, PKK adına 'sözde mahkeme' kurduğu, vatandaşları cezalandırdığı iddiasıyla tutuklandı.

15 Ekim 2015 Perşembe, 16:37
Abone Ol google-news
Hınıs ve Tekman İlçelerinde geçen 13 Ekim günü PKK/KCK faaliyetlerine yönelik operasyon başlatıldı. Operasyonda, aynı zamanda Cumhuriyet'in ilk yılllarında meydana gelen isyanın lideri olan Şeyh Said'in torunu olan Hınıs Belediye Başkanı Hasan Basri Fırat, Hınıs DBP İlçe Eş Başkanı Emin Aydın, Tekman DBP İlçe Başkanı Aydın Durdeniz ve Tekman ilçesinde memur olarak çalışan H.D. gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlar sorgularının ardından dün Hınıs Adliyesi'ne çıkarıldı. Yaklaşık 4 saatlik sorgunun ardından Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edilen Belediye Başkanı Hasan Basri Fırat, PKK adına 'sözde adalet komisyonu kurduğu, bir kişiyi burada yargıladığı, vatandaşa para cezası verdiği, vatandaşı ilçeden sürgün ettiği ve verilen kararlara imza attığı' iddiasıyla tutuklandı. Diğer 3 kişi ise 'PKK'ya yardım ve yataklık yaptıkları' iddiasıyla tutuklanarak cezaevine gönderildi.