Seyyar esnafa yaka kartı uygulaması başlıyor

Seyyar Satıcılar Esnaf Odası Başkanı Atilla Diken, kimlik kartı uygulamasına hemen başlanacağını ve kimliği olmayanların satış yapamayacağını bildirdi.

01 Nisan 2011 Cuma, 16:10
Abone Ol google-news

Seyyar Satıcılar Esnaf Odası Başkanı Atilla Diken, yaptığı yazılı açıklamada, seyyar satıcıların imajını yenilemek için meslek odası olarak bir dizi çalışma programladıklarını, bu çalışmalarda yerel yönetimlerle işbirliğine gideceklerini belirtti.

Yakında seyyar satıcı, esnafa yönelik eğitim programı başlatacaklarını açıklayan Diken, şunları belirtti:
''Eğitim programlarında esnaf-müşteri-zabıta ilişkilerine önem verilecek. Eğitim çalışmaları sonucunda tüketici şikayetlerinin yüzde 70 azalmasını öngörüyoruz. Seminere katılan seyyar satıcılara oda tarafından birer kimlik belgesi verilecek. Eğitim programlarımıza üye olmayanlar da katılabilirler. Yaka kartı olmayanlar seyyar satıcılık yapamayacaklar. Bu uygulama Ankara'da ilk kez olacak. Esnafla ilgili bilgiler bilgisayara yüklenecek. Ankara'da seyyar satıcılık yapanlar artık kayıt altına alınacaklardır. Bu konuda çalışmalarımızı başlattık. Tüketiciden şikayet gelmesi halinde, o seyyar satıcının yaka kartı iptal edilecek ve satış yaptırılmayacak. Esnafımıza yeni bir kimlik kazandırmak istiyoruz.''

Eğitim çalışmalarında AB ve İŞ-KUR projelerine de önem verdiklerini kaydeden Diken, sosyete pazarları, çarşı, fuar-panayır işyerleri, evlere yapılan pazarlama sistemleri, gezici veya sabit yeri olanların da bu çalışmalara dahil edileceğini ifade etti.

''Seyyar satıcılık mesleğinin çağdaş hale getirileceğinin'' altını çizen Atilla Diken açıklamasında, seyyar satıcılara ''bir an önce odaya başvurmaları'' çağrısında bulundu.