Sezgin Tanrıkulu'ndan Malatya sorusu: Bunlar hala yakalanmadı mı?

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun Malatya'da Alevi yurttaşların evlerinin işaretlenmesine ilişkin Başbakan Binali Yıldırım'ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde; geçmişte yaşanan benzer olaylar hatırlatılarak, "Bunlar hala yakalanmadı mı?" sorusu yöneltildi.

24 Kasım 2017 Cuma, 10:40
Abone Ol google-news

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Malatya'da Alevi ailelerin yoğunlukta yaşadığı Cemal Gürsel Mahallesi’ndeki 13 evin kapı ve duvarlarına kırmızı boyayla çarpı işaretleri atılmasına ilişkin TBMM'ye soru önergesi verdi.

Başbakan Binali Yıldırım'ın yanıtlaması istemiyle verilen soru önergesinde geçmişte yaşanan benzer olaylara ilişkin verilen soru önergeleri hatırlatılarak, "Bunlar hala yakalanmadı mı?" sorusu yöneltildi.

Tanrıkulu'nun soru önergesinde şu ifadelere yer verildi:

Malatya’da çoğunlukla Alevi Yurttaşlarımızın yaşadığı Cemal Gürsel Mahallesinde 13 evin kapısına kırmızı boyayla işaret konulduğu haberleri basına yansımıştır.

Geçmişte Çorum’da ve Kahramanmaraş’ta Alevi Yurttaşlarımıza yönelik gerçekleştirilen katliamlar hala toplumsal hafızadaki yerini korumaktadır. Bu tür bir saldırının hazırlığı olabilecek bir provokasyonu baştan önlemenin, Devletin, en temel görevi olduğu herkesin malumudur.

20 Temmuz 2015’teki Suruç Katliamından 2 ay, 10 Ekim Ankara Gar Katliamından 5 ay önce katliamların planlayıcılarının ve bombacılarının bilindiği, hatta telefonlarının dinlendiği ancak katliamların önlenmediği haberleri de basına yansımıştır.

Yine aynı biçimde Hrant Dink’in katilinin ve cinayet planlayıcılarının istihbaratla, kolluk güçleriyle iç içe olduğu, cinayetin önceden bilindiği de ifade edilmektedir.

"ALEVİLERE GÖZ DAĞI VERİLMEK İSTENİYOR İDDİALARI"

Bu bağlamda;

1. Ankara, İstanbul gibi nüfus yönünden çok kalabalık iller dışında, hemen herkesin birbirini tanıdığı, bildiği istihbarat birimlerinin her şeyden haberdar olduğu illerde bu tür bir provokasyondan kimsenin haberinin olmaması mümkün müdür?

2. Malatya’da Alevi yurttaşların evlerine yönelik provokasyonu kimlerin gerçekleştirdiği konusunda inceleme ve soruşturma başlatılmış mıdır ya da başlatılacak mıdır? Başlatılmışsa, güncel akıbeti nedir?

3. Başlatılan bir inceleme ve soruşturma yoksa gerekçesi nedir?

4. Malatya’da Alevi Yurttaşlarımıza yönelik bir saldırı beklendiği iddiaları doğru mudur?

5. Malatya’da Alevi Yurttaşlarımıza yönelik olası bir saldırı ile toplumun önemli bir kesimine gözdağı verilmek istendiği iddiaları doğru mudur?

6. İddialar ile ilgili olarak AKP Hükümeti ve İçişleri Bakanlığı gerekli ek güvenlik tedbirleri almış mıdır ya da alacak mıdır?

7. 21.10.2014 tarihinde dönemin İçişleri Bakanının yanıtlaması istemiyle vermiş olduğum “Sarıgazi’de Alevi yurttaşların evlerinin IŞİD Terör Örgütü yanlıları tarafından işaretlendiği iddiaları” ile ilgili 7/54185 esas numaralı yazılı soru önergesine yanıt verilmemiştir. 08.05.2013 tarihinde dönemin Başbakanının yanıtlaması istemiyle vermiş olduğum “İstanbul'un Maltepe İlçesinde bazı Alevi Vatandaşların evlerinin işaretlendiği iddiası” ile ilgili 7/23562 esas numaralı yazılı soru önergesine, dönemin İçişleri Bakanı tarafından 15.08.2013 tarihinde verilen yanıtta, “Önergeye konu edilen olaylara ilişkin Cumhuriyet Savcılıklarının talimatları doğrultusunda yürütülen tahkikat kapsamında şüpheli şahısların yakalanmasına yönelik çalışmalara devam edilmektedir.” ifadeleri yer almıştır. 04.12.2013 tarihinde dönemin Başbakanının yanıtlaması istemiyle vermiş olduğum “Adıyaman Merkez Yeni Mahalle’de bazı Alevi Vatandaşların evlerinin işaretlendiği iddiası” ile ilgili 7/35470 esas numaralı yazılı soru önergesine, dönemin İçişleri Bakanı tarafından 03.07.2014 tarihinde verilen yanıtta, “Önergeye konu edilen olaylara ilişkin adli makamlar tarafından işlem başlatılmıştır.” ifadeleri yer almıştır. Anılan olaylar ile ilgili olarak başlatılan işlem ve soruşturmalar nasıl sonuçlanmıştır? Olaylara karışan kişiler kimlerdir ve haklarında hangi tarihlerde ne tür yasal işlemler yapılmıştır?