Şiddet gören kadına köy

Harran ilçesinde Belediye Başkanı Mehmet Özyavuz’un bağışladığı 10 dönüm arazi üzerine şiddet gören kadınlara yönelik “Uluslararası Ekolojik Kadın Köyü” kuruluyor. Eğitim merkezlerinde kadınlara mesleki kurslar düzenlenecek aynı zamanda tarım yapma imkânı sunulacak. Köyden meslek sahibi olarak ayrılan kadına TOKİ’yle işbirliği yapılarak, biriken parasıyla ev alınacak.

03 Mart 2015 Salı, 23:18
Abone Ol google-news

AKP’li Harran Belediye Başkanı Mehmet Özyavuz tarafından bağışlanan 10 bin metrekare arazi üzerine kurulacak köyde; Harran’ın ekolojik yapısına uygun olarak kerpiç evler yapılacak.

Müstakil olarak inşa edilecek evlerde 100 kadın çocuğuyla birlikte kalabilecek. Köyün kurulmasındaki asıl amacın, şiddet gören kadınların sanat edinebilmeleri, topluma kazandırılmaları ve ayaklarının üzerinde durabilmelerini sağlamak olduğu belirtildi.

 

Kadınlara meslek öğretilecek

Köye evlerin dışında eğitim, rehabilitasyon ve spor merkezleri de yapılacak.

Eğitim merkezlerinde kadınlara sertifika programlı el işi, biçki dikiş, takı tasarım gibi mesleki kurslar düzenlenecek, aynı zamanda tarım yapma imkânı sunulacak. Harran ilçe merkezine 2 kilometre uzaklıkta kurulacak köye sığınan kadınların çalışırken kazandıkları paraları hesaplarına yatırılacak.

 

Kimsesizlere ve yoksullara barınma hakkı

Köyden meslek sahibi olarak ayrılan kadına TOKİ’yle işbirliği yapılarak, biriken parasıyla ev alınacak.

Köyde yalnızca şiddet gören kadınlara değil, kimsesizler ve eşlerinden ayrı olup maddi sıkıntı çeken kadınlara da barınma hakkı sağlanacak.

Mimarlığını yaptığı projenin dünyada ve Türkiye’de örnek olmasını hedeflediklerini belirten Yrd. Doç. Dr. Gülay Yedekçi, “Köy içerisinde yapılan evler ve ulaşım karbon salımını sıfıra indirgeyecek şekilde olacak. Engelli insanların kullanabileceği yeşil alanlar da tasarladık. İnsan odaklı projeler üretebilmek, özellikle gençlerin söz sahibi olabileceği, rant kaygısından uzak, özgürlükçü bir vizyon anlayışıyla yeni bir yaşam enerjisi yaratmak istiyorum. Bu nedenle yalnızca mimari alanda değil, siyasi alanda da var olmak istedim” diye konuştu.