Şiddetli yağmurlar 10 can aldı

Çin'de doğal felaketler etkili olmaya devam ediyor. Son olarak şiddetli yağmurlar 10 kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu.

06 Ağustos 2009 Perşembe, 08:48
Abone Ol google-news

Çin'in güneybatısındaki şiddetli yağmurların neden olduğu sellerde 10 kişi öldü, bir kişi kayboldu.

China Daily gazetesinin haberine göre, Çin'in, Çongçing kentinde toprak kaymaları ve çamur selleri yaşandı.

Sivil İşler Bakanlığı yetkilileri, bölgede 1,5 milyon kişinin fırtınadan etkilendiğini ve 123 bin kişinin tahliye edildiğini duyurdu.

Yetkililer, yağmurlar ve seller nedeniyle meydana gelen ekonomik kaybın 680 milyon yüen (146 milyon TL) olduğunu açıkladı. 10 bin evin kullanılamaz hale geldiğini bildiren yetkililer, 16 bin evin de ağır hasar gördüğünü kaydetti.

Yangzı nehrinin taşma riski olduğunu belirten hükümet, nehrin üst ve orta kesiminde bulunan merkezlerde selle mücadele için alarm verdi.

Barajların tehlike düzeyinde dolduğunu bildiren hükümet yetkilileri, bölge Afet ve Kuraklık Kurtarma Merkezini (AKKM) uyardı.

AKKM, Danciangkou barajının kapaklarını bu yıl ilk kez açarak, suları tahliye etmeye başladı.

Bölgede bulunan tüm göllerin ve su kaynaklarının taşma tehlikesi taşıdığını belirten yetkililer, Morakot kasırgası bölgeye gelirse sellerin önüne geçilemeyeceğini kaydetti.


Nanci adası boşaltılıyor

Morakot kasırgasının yaklaşması nedeniyle Cıciang eyaletine bağlı Nanci adasında bulunan yerli ve yabancı turistler de Çin Kurtuluş Ordusu'nun da yardımıyla adadan tahliye edildi.

Askerlerin ikna çabalarıyla adayı boşaltan turistlerin anakaraya dönüş biletleri ordu tarafından karşılandı.

Şanghay'da bulunan Doğu Çin Hava Tahminleri Merkezi yaptığı duyuruda, Morakot'un, Cumartesi günü Çin kıyılarını vurmasını beklediklerini ve kasırganın en güçlü seviyeye ulaştığını belirtti.

Cıciang ve Fucien eyaletlerinde etkili olduğu belirtilen Morakot kasırgası Tai dilinde "turkuaz" anlamına geliyor.

Uzmanlar Çin'de doğal afetlerin etkili olacağını bildirmişti.

İlgili haber için tıklayınız:  ÇİN'İ KÖTÜ GÜNLER BEKLİYOR