Sierra cinayetinde flaş gelişme!

2007 den bu yana failleri bulunamayan tacavüz dosyalarının ikisinin de kurbanı turist kadınlar. Onlar öldürülmedi ama kim oldukları hala bilinmeyen kişilerin tecavüzüne uğradı. Sarai Sierra cinayetinin 2 veya 3 kişi tarafından işlenmiş olabileceğini düşünen polis, en önemli şüpheli Ziya T. gibi olaydan sonra ortadan kaybolan ve bulunamayan 8 kişinin peşinde.

19 Şubat 2013 Salı, 16:02
Abone Ol google-news


Cankurtaran sahilinde cesedi bulunan Sarai Sierra cinayetiyle ilgili yapılan soruşturmada polis, cinayetin 2 veya 3 kişi tarafından işlenmiş olabileceğini, aynı bölgede kalan evsizlerin olaya tanık olmuş olabileceğini düşünüyor.

Bu nedenle cinayetin en önemli zanlısı olarak aranan Ziya T. ile kayıp olan 8 kişinin yakalanması için çalışmaların devam ettiği öğrenildi. Öte yandan aynı bölgede 2007 ve 2010 yıllarında iki kadın turiste tecavüz edilmesi olayıyla ilgili dosyalar da polis tarafından tekrar açıldı.Günlerce polis tarafından arandıktan sonra Cankurtaran’daki surların dibinde bir dehlizde cesedi bulunan Sarai Sierra cinayetiyle ilgili soruşturma çok yönlü sürüyor. Cinayet soruşturması sırasında ifadeleri alınan 30 kişinin DNA örneklerinin incelemesi tamamlandı. Şu ana kadar yapılan incelemede örnek alınan şüphelilerle Sarai Sierra’dan alınan örneklerin eşleşmediği öğrenildi.
 

Ziya T.Kayıp

Asayiş Şube Müdürlüğü tarafından yapılan soruşturmada cinayetin bir numaralı zanlısı olarak aranan Ziya T. bugüne kadar yakalanamadı. Son olarak Karabük’te ailesinin yanına giden iki gün kaldıktan sonra “Ben Hatay’a gidiyorum." diyerek ortadan kaybolan Ziya T.’yi yakalamak için Türkiye çapında yapılan çalışmalarda şüphelinin izine rastlanılamadı.
 

DNA incelemesinde benzerlik

Sokaklarda yaşamaya alışık olan Ziya T.’yi yakalamanın uzun sürebileceği belirtildi. Öte yandan Ziya T.’nin kardeşinden alınan örneklerin yapılan DNA incelemesinde, Sarai Sierra’dan alınan örneklerle benzerlik gösterdiği öğrenildi. Ancak kesin sonuç alınması için Ziya T.’nin yakalanmasının ardından ondan alınacak kan örneklerinin incelemesi sonucu ortaya çıkacağı öğrenildi.
 

Cinayeti 2 veya 3 kişi işlemiş olabilr

Öte yandan olayı soruşturan dedektifler olayın meydana geliş şekli, saati ve cesedin cinayetten sonra taşındığı yer dikkate alındığında olaya en az 2 veya 3 kişinin katılmış olabileceğini belirttiler. Olaydan sonra yapılan soruşturmada daha önce o bölgede yaşayan ve ancak olaydan sonra ortadan kaybolan ve halen araması devam eden 8 kişinin cinayetle ilgilerinin olabileceği belirtildi. Yetkililer bu kişilerden bazılarının ceset taşımaya yardım etmiş olabileceğini bazılarının ise olaya tanık oldukları için ortadan kaybolmuş olabileceği belirtti. Bu nedenle aralarında Ziya T. ve 8 kişinin yakalanması için çalışmaların aralıksız sürdüğü belirtildi.

Katilin izi Sarai'nin tırnağında mı ?

Polis bu kişilere ulaşıldığında kanlarının alınarak DNA profillerinin çıkarılacağını belirttiler. Alınan bu örneklerin Sarai Sierra’nın tırnaklarının arasından ve gömleğinden alınan ve bir erkeğe ait olduğu ortaya çıkan kan lekesinden el edilen verilerle karşılaştırılacağı öğrenildi. Bu sayede cinayeti işleyen, cesedin taşınması yardım etmiş olabilecek kişilerin ortaya çıkarılacağı belirtildi.
 

Eski faili meçhul Tecavüz dosyaları tekrar açıldı

Bu arada aynı bölgede 2007 ile 2010 yılları arasında meydana gelen ve halen faili meçhul olarak bekleyen iki turist kadına tecavüz edinilmesi olaylarının dosyaları da polis tarafından tekrar açıldı. Yetkililer mağdurlarla ve dosyadaki görgü tanıklarıyla tekrar görüşülerek o tarihlerdeki soruşturmadaki eksiklerin tespit edilerek faillere ulaşılmaya çalışılacak.

Yetkililer bu iki olayın yapılış şeklinin Sarai Sierra cinayetine benzediğini belirterek olaylar arasında bir bağlantı bulunup bulunmadığının da araştırılacağı öğrenildi.

DHA