"Sigara yasağında erteleme yok"

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, sigarayı bırakan iktidar ve muhalefete mensup milletvekilini Rixos Grand Ankara Otel'de düzenlenen törende ödüllendirdi.

10 Haziran 2009 Çarşamba, 18:02
Abone Ol google-news

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, sigarayı bırakan iktidar ve muhalefet partilerine mensup milletvekilini Rixos Grand Ankara Otel'de düzenlenen törende ödüllendirdi.  Akdağ, mavi çam, rozet ve teşekkür sertifikalarından oluşan ödüllerini şu milletvekillerine verdi: CHP Çanakkale Milletvekili Ahmet Küçük, AKP Eskişehir Milletvekili Murat Mercan, ÖDP İstanbul Milletvekili Ufuk Uras, AKP Çanakkale Milletvekili Mehmet Danış, AKP Malatya Milletvekili Öznur Çalık, AKP Muş Milletvekili Medeni Yılmaz, AKP Bursa Milletvekili Ali Koyuncu, AKP Bursa Milletvekili Mehmet Tunçak, CHP Antalya Milletvekili Tayfun Süner.

Sağlık Bakanı Akdağ, sigara yasası'nın hazırlanmasında ve desteklenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederek şöyle konuştu: "Başta Tütün Eylem Planı'nın hazırlanması ve farkındalık artırımı konusunda başrol oynayan Başbakan'ımız Recep Tayip Erdoğan olmak üzere, sigara yasası'nın hazırlanmasında emeği geçen Meclis Komisyon Başkanıma, Partililere, Sivil Toplum Örgütlerine, bilim dünyasına ve sanatçılara, ayrıca meseleye sahip çıkan halkımıza çok teşekkür ederim. Unutmayalım ki sigara yasası bir 'ceza yasası' değildir. Herkesin başına sigara içtiği için ceza kesecek bir polis koyamayız, bu yüzden herkesi bu konuda duyarlı olmaya davet ediyorum.  19 Temmuz bizim için bir dönüm noktası olacak. Turizm Sektörü başta olmak üzere bir çok sektör yasayı ertelememiz talebiyle Bakanlığımıza başvurdu ancak Meclis'in verdiği kararı Sağlık Bakanı değiştiremez. Erteleme yapılmayacağı bilinmeli, herkes kendini buna hazırlamalıdır."

Rixos Grand Ankara Otel'de düzenlenen ödül törenine TBMM Başkanı Köksal Toptan, TBMM Komisyon Başkanı Soner İpek, Sağlık İşleri Komisyonu Başkanı Cevdet Erdöl ile öteki davetliler katıldı.


TBMM Başkanı Toptan'ın sözleri

Ödül töreninin devamında, TBMM Başkanı Köksal Toptan da, 5727 Sayılı sigara yasası konusunda destek verdikleri için milletvekillerine teşekkür ederek, şunları söyledi: "Yasanın arkasında durmalıyız, gelecek kuşakları sigara'dan korumalıyız. Lokantalarda müşteriler zamanla yasağa alışacak, hatta temiz havada yemek yemenin keyfine varacaklar."