'Şike iddianamesi'ndeki ilginç tesadüf

Futbolda şike operasyonu kapsamında hazırlanan iddianame bugün kabul edildi. Bugün aynı zamanda Cumhurbaşkanı Gül tarafından veto edilen 'şike yasası'nın da TBMM Genel Kurulu'nda görüleceği gün. Bu tesadüf hukuçuların da dikkatini çekti.

09 Aralık 2011 Cuma, 19:06
Abone Ol google-news

Katıldıkları televizyon yayınlarında bu durumu değerlendiren hukukçular ''İddianamenin kabul edilmesi Meclis’teki görüşmeye denk düştü. Tesadüf mü?'' şeklindeki soruya şu yanıtı verdi:

Remzi Kazmaz (TFF eski PDFK üyesi): Bu bir yorum meselesi ama bir hukukçu olarak farklı düşünmem yargılamayı etkilemek olur. Ama ne tesadüf ki atbaşı gidiyor. Bu ilerde yargılamayı da etkileyebilecek bir olaydır. Tutukluların yasa çıktıktan sonra tahliye olma umutları vardır. Bu iddianamenin kabul edilmesi tahliye umutlarının biraz önünün kapanması demek oluyor.

Ersan Şen (Ceza Hukuku Uzmanı): Kuvvetler ayrılığında yasamanın tasarruflarını yargı dikkate almak zorundadır. Bugün iddianamenin kabul edilmesini bu akşam iddianamenin Meclis konuşmalarına konu olabileceğini konuşmak istemiyorum. Yargının etkilenebileceğini asla düşünmüyoruz. Yargıya güvende sıkıntı çıkarsa kime güveneceğiz?