Sınav belgesi enkazdan çıktı

Kocaeli'nin İzmit ilçesinde kerpiç evlerinin salonunun çökmesi sonucu yaralanan ilköğretim öğrencisi, babasının enkazın altından SBS Sınav Giriş Belgesi'ni çıkarmasıyla sınava girebildi.

04 Haziran 2011 Cumartesi, 11:31
Abone Ol google-news

Cedit Mahallesi Usta Sokak'ta kiracı olarak oturan Ali Yaşar'ın 2 katlı kerpiç evinin salon bölümü henüz belirlenemeyen bir nedenle çöktü.

Gürültüye uyanan Ali Yaşar, eşi Huriye Yaşar ile çocukları Cebrail ve Muhammet Yaşar'ı alarak evin dışına çıktı. Bu sırada Cebrail Yaşar, evden çıkarken kolundan hafif yaralandı. Olay yerine çağrılan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekiplerince Yaşar'a ilk müdahalede bulunuldu.

Olay yerine gelen Büyükşehir İtfaiye ve Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, kerpiç binanın çevresinde güvenlik şeridi çekerek binaya girişleri engelledi. Evde yapılan inceleme sonrası hafriyatın kaldırılması için çalışma başlatıldı.
 

SBS sınav belgesini enkazdan çıkardı

Ali Yaşar, AA Muhabirine yaptığı açıklamada gece 01.30 sularında büyük bir gürültüyle uyandığını, kalktığında ise salonun taban kısmının çöktüğünü gördüğünü söyledi.
Çökmenin ardından çocukları ve eşini alarak dışarı çıktığını belirten Yaşar, daha sonra itfaiyeye ve ambulansa haber verdiğini söyledi. Yaşar, ''Evden çıktığımızda itfaiye ve ambulansı aradık. Oğlum Cebrail kolundan yaralanmıştı. Cebrail'in ambulansta tedavisi yapıldı. İtfaiyenin evde yaptığı incelemenin ardından itfaiye ekiplerince bize 'Sakın eve girmeyin, ev çökebilir' denildi'' dedi.

İtfaiyenin uyarısı üzerine eve girmediklerini ve komşusunda kaldıklarını kaydeden Yaşar, oğlu Cebrail'in SBS'ye girmek için hazırlandığını, Sınav Giriş Belgesi'nin enkazda kaldığını farkettiğini söyledi.

İtfaiyenin uyarısına rağmen Sınav Giriş Belgesi'ni bulmak için binaya girdiğini, oğlu Cebrail'in Sınav Giriş Belgesi'ni bulduğunu ancak nüfus cüzdanını bulamadığını anlatan Yaşar, oğlunu Sınav Giriş Belgesiyle sınava gönderdiğini kaydetti.

Mehmet Akif İlköğretim Okulu 8. sınıf öğrencisi 14 yaşındaki Cebrail Yaşar ise SBS için son hazırlıklarını yaptıktan sonra erken kalkmak için saat 22.00 civarında yattığını, saat 01.30 civarında büyük bir gürültüyle uyandığını anlattı. Cebrail Yaşar, ''Gürültüyle birlikte babama bağırdım. Babam annemi, ağabeyimi ve beni alarak dışarı çıkardı. Çıktığımda kolumdan hafif şekilde yaralandığımı farkettim ve gelen ambulansta tedavi oldum'' dedi.
Babasının yıkıntılar arasında nüfus cüzdanını bulamadığını, sınav görevlilerinin ise nüfus cüzdanı olmadığı için kendisini içeri almak istemediklerini vurgulayan Cebrail, gece yaşadıklarını bir öğretmene anlattığını ve yapılan kısa bir müzakerenin ardından sınava girebildiğini söyledi.
 

Unutkan öğrenciye polis desteği

Öte yandan Gaziantep'in İslahiye ilçesinde, Seviye Belirleme Sınavı'na (SBS) kimliğini evde unuttuğu için alınmayan öğrencinin imdadına polis yetişti.

Fikret Öztürk İlköğretim Okulu Okulu 8. sınıf öğrencisi Seher Kurt, kimliğini evde unuttuğu için sınav salonuna alınmadı. Sınava alınmadığı için gözyaşlarını tutamayan Kurt'a çevredekilerin fark ederek haber vermesi üzerine İslahiye Emniyet Müdürlüğü ekipleri destek verdi.

Seher Kurt, polis otomobiliyle Fevziçakmak Mahallesi'ndeki evine giderek kimliğini aldı ve yine polis otomobiliyle sınava gireceği Cumhuriyet İlköğretim Okuluna yetiştirildi.
Yolculuk boyunca gözyaşı döken Kurt, polis ekiplerine teşekkür ederek sınava girdi.