Şirket böyle batar

Ankara Anakent Belediyesi'ne bağlı BELSO’nun zarar etmesi için yapılmayan kalmamış...

17 Ocak 2012 Salı, 18:20
Abone Ol google-news

AKP’li Melih Gökçek  yönetimindeki Ankara Anakent Belediyesi’ne bağlı BELSO Soğuk Hava Deposu İşletmeciliği’nde bir dizi usulsüzlük yapıldığı ortaya çıktı. Belediyenin “kâr etmiyor” diyerek özelleştirileceğini açıkladığı kurum, başka belediye şirketlerine borç verdi. Kurumda Genel Müdür Abdurrahman Karaman’a, “Audi marka makam aracının ihtiyacı karşılamadığı gerekçesiyle” yeni makam aracı tahsis edildi. Uygulamalarla ilgili belgelerin altında BELSO’da yönetim kurulu üyesi olarak çalışan Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın eşi Melike Nur Kılıç’ın da imzası bulunuyor.

Cumhuriyet’in elde ettiği belgelere göre, BELSO’da yapılan tartışmalı uygulamalar şöyle:

Maaşlarından fazla avans çektiler: Genel Müdür Karaman’ın, 2009’dan bu yana kurumdan çektiği “avans” miktarı yaklaşık 89 bin TL. Genel Müdür Yardımcısı Beder de yaklaşık 106 bin TL “avans” çekti. Mevzuata göre yöneticiler kurumdan maaşlarından fazla avans çekemiyor. Kurumun 2010 tarihli “net ücret listesi”ne göre Karaman’ın maaşı 4 bin 400 TL; Genel Müdür Yardımcısı Beder’in maaşı ise 3 bin 100 TL.

Yeni makam aracı: Yönetim kurulu kararı ile Genel Müdür Abdurrahman Karaman’ın kullandığı 06 EUP 07 plakalı, 2006 model Audi marka hizmet aracı, “ihtiyacı karşılamadığı, yeterli performans ve verim alınamadığı” gerekçesiyle yeni makam aracıyla değiştiriliyor.

EGO Spor Kulübü’ne 60 bin TL ücret:
Yönetim kurulu kararı ile “kâr etmediği” gerekçesiyle özelleştirilmesi istenen kurum, işçilerin bile maaşları geç ödenirken, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü bünyesindeki amatör spor branşlarında faaliyet gösteren, belediyenin bir diğer şirketi EGO Spor Kulübü’ne 60 bin TL ile sponsor oluyor.

10 bin adet şapka:
Yönetim kurulu, Ankara Anakent Belediyesi’nin 16.06.2010 tarih ve 1797 nolu meclis kararına istinaden kurumun, Anakent Belediyesi’nin yapacağı sosyal faaliyete katkı vermek için 10 bin adet şapka yaptırılmasını kararlaştırıyor.

BELBETON’a borç:
Kurumun yönetim kurulu kararı ile belediyenin bir diğer şirketi olan ve yine “kâr etmediği” gerekçesiyle özelleştirilmek istenen BELBETON AŞ’ye üç aylığına 160 bin TL borç verilmesine olanak tanınıyor.

Cezayı BELSO ödüyor:
Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Beder’in il dışında 06 BS 6189 plakalı aracı ile seyir halindeyken aldığı 270 TL’lik trafik cezası da BELSO tarafından ödeniyor.

Uygulamalarla ilgili belgelerin çoğunun altında BELSO’da yönetim kurulu üyesi olarak çalışan Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın eşi Melike Nur Kılıç’ın da imzası bulunuyor.

 
250 ton portakala ne oldu?

Cumhuriyet’in söz konusu belgeler üzerine kurumda çalışan işçilerle yaptığı konuşmada işçiler, kurumun asli işinin soğuk hava depolarını korumak olduğunu ancak 2011 itibarıyla, 250 ton portakalın “fire” denilerek çöpe atıldığını ileri sürdüler. Çöpe dökülen portakalın tutarının yaklaşık 500 bin TL’ye karşılık geldiğini belirten işçiler, kurumda çok fazla “usulsüzlük” yapıldığını, buna tepki gösteren işçilerin ya işlerinden olduklarını ya da sürgüne gönderildiklerini belirttiler.