Sivas katliamının 21. yılında

2 Temmuz 1993’te Sivas’ta 35 kişinin öldürüldüğü katliamı gözler önüne seren dramatik belgeselin yönetmeni Soner Yalçın “Madımak katliamını belleklerden sildirmeyeceğiz, unutturmak isteyenlere bu fırsatı vermeyeceğiz” diyor.

04 Temmuz 2014 Cuma, 22:08
Abone Ol google-news

2 Temmuz 1993’te ,aydın ve sanatçılara karşı gerçekleştirilen Sivas katliamında 12 yaşındaki oğlu Koray’ı ve 15 yaşındaki kızı Menekşe’yi yitiren Hüsne Kaya, yaşama tutunabilmek için yine Menekşe adını verdiği bir kız evlat doğurur. Menekşe büyüyünce, hiç görmediği abla ve ağbisini tanımak, yaşanan trajediyi öğrenmek ister ve yazar Lütfiye Aydın’ın Gri Gül adlı kitabını okumaya başlar. Bu etkileyici, düşündürücü çalışma katliamdan sağ kurtulanların tanıklıklarından ve belgesel görüntülerden oluşuyor. Güvenlik güçlerinin 8 saat boyunca hiçbir şey yapmadan izlediği katliam sanatçılar ve gençlerin sığındığı  Madımak otelinin ateşe verilmesiyle sonuçlandı. Katliamda en küçüğü 12 yaşında olmak üzere, çoğunluğu çocuk ve genç 35 kişi yakılarak öldürüldü. Polis kayıtlarına göre 15 bin kişilik kalabalıktan sadece 160 kişi göz altına alındı. Sanık sayısının sürekli düştüğü mahkemede 33 kişi idam cezasına, 14 kişi 15 yıla kadar değişen hapis cezalarına çarptırıldı. Tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan 15 sanık ise firar etti. 13 Mart 2012’de mahkeme hala aranmakta olan firari sanıklar lehine zaman aşımı kararı aldı. İnsanlık suçlarında zaman aşımı  olamaz.

“Kamili taşlamak cahilin işi, cahilden kötülük hiç uzak değil”, Nesimi Çimen.

Menekşe’den Önce Yönetmen: Soner Yalçın Müzik: Fazıl Say Anlatıcılar: Lütfiye Aydın, Murtaza Demir, Hüsne Kaya, Menekşe Kaya, Yeter Sivri, Ahmet Sivri, Neval Ogan Balkız, Ali Balkız, Serdar Doğan, Olgun Şensoy, Rıza Aydoğmuş/ 2013, 70 dakika, BirFilm.

Format: Dvd.