Sokakta tek gözünü kapatan çocuğa dikkat

Türk Oftalmoloji Derneği Ankara Şube Başkanı Dr. Firdevs Örnek, çocuklarda gözdeki kırma kusurlarının erken yaşta tespitinin önemine işaret ederek, ''Çevreye karşı ilgisiz, nesneleri görmek için fazla yaklaşan ve dışarı çıkınca tek gözünü kapatan çocukta görme tembelliği olabilir'' dedi.

04 Nisan 2010 Pazar, 07:48
Abone Ol google-news

Türk Oftalmoloji Derneği Ankara Şubesi tarafından düzenlenen 30. Ulusal Oftalmoloji kursunda göz kusurlarının tedavisinde güncel yaklaşımlar ele alındı.

''Optik, Refraksiyon ve Rehabilitasyon'' temasının işlendiği, bin 300 dolayında göz hekiminin katıldığı toplantıda, optik, refraksiyon, rehabilitasyon, kontakt lens birimlerince düzenlenen uygulamalı kurslar düzenlendi.

Kornea ve şaşılık birimlerince interaktif olgu sunumlarının da yapıldığı toplantıda, gözün kırma kusurları, görme kalitesinin değerlendirilmesi, objektif ve subjektif muayene yöntemleri, presbiyopi muayene yöntemleri, miyopi, hipermetropi, astigmatizma, gözlük camları ve gözlük çerçevelerinin özellikleri, gözlük tashihinin görme kalitesine etkileri, az görenler ve rehabilitasyon, az gören çocuklara yaklaşım, presbiyopi cerrahisi, kontakt lensler ve görme kalitesi gibi konular üzerinde sunumlar yapıldı.

Toplantıda ele alınan konularla ilgili bilgi veren Örnek, ''Çocuklarda gözdeki kırma kusurlarının erken yaşta tespiti çok önemlidir. Bu yaş grubunda düzgün yapılacak görme ve gözlük muayenesi çocuğun ileriki dönemde göz tembelliğinden kurtulmasını sağlar'' dedi.

Anne ve babada görme bozukluğu bulunması halinde çocukta da aynı sorunun ortaya çıkma ihtimalinin yüksek olduğuna işaret eden Örnek, bu durumdaki kişilerin çocuklarını erken yaşta muayene ettirmeleri önerisini dile getirdi.

Örnek, şunlara dikkati çekti:
''Çevreye karşı ilgisiz, nesneleri veya televizyonu görmek için fazla yaklaşan ve dışarı çıkınca tek gözünü kapayan çocukta görme tembelliği olabilir. Çünkü çocuk sokağa çıkınca tembel olan gözünü kapatır. Ayrıca göz yapısı normalden büyükse, göz bebeğinde beyazlık varsa, göz bebekleri büyükse başka göz rahatsızlıklarından da şüphelenilir.''