"Somalili korsanlara operasyon düzenlensin"

Rusya'nın NATO temsilcisi büyükelçi Dmitri Rogozin, NATO, AB ve diğer güçlerin, Somalili korsanlara karşı kara operasyonları düzenlemek de dahil olmak üzere, kuvvet kullanarak mücadele etmesi gerektiğini söyledi.

19 Kasım 2008 Çarşamba, 20:30
Abone Ol google-news

Rusya'nın NATO temsilcisi büyükelçi Dmitri Rogozin, bugün yaptığı açıklamada, Rus uzmanların yaptıkları incelemeler sonucu, geniş kapsamlı donanma operasyonları düzenlemenin, Somalili korsanlarla mücadelede yeterli olmayacağının anlaşıldığını belirtti. Büyükelçi Rogozin, böyle bir deniz operasyonunun, kıyılara çıkarmalarla başlatılacak bir kara operasyonuyla desteklenmesi gerektiğini, bu operasyonlarla korsanların iç kısımlardaki üslerinin imha edilebileceğini kaydetti.

''Hepimiz biliyoruz ki korsanların karada üsleri var'' diyen Rogozin, NATO, AB veya diğer güçlerce düzenlenecek her tür operasyonun Rusya ile de koordine edilmesi gerektiğini belirtti.

Rusya'nın bu bölgede korsanlarla mücadelede yaptığı katkıların, NATO tarafından görmezden gelindiğini de savunan Rogozin, NATO tarafından korsanların bir saldırısı ile ilgili olarak yapılan açıklamalardan birinde İngiliz donanmasının saldırının savuşturulmasına yaptığı katkıdan bahsedildiğini, ancak aynı olayda Rus donanmasının katkısının görmezden gelindiğini, Rusya'nın katkılarından ''bir kelime ile bile olsa bahsetmekten kaçınıldığını'' ifade etti. Rogozin, Rusya'da, ''iyi bir söz, kedinin bile hoşuna gider'' deyişinin kullanıldığını belirterek, ''iyi bir söz, gelecekte ortak olumlu eylemlerin düzenlenmesi yolunda teşvik edici olur'' ifadesini kullandı.

Rogozin, bunun nedeninin, Rusya-Gürcistan çatışması nedeniyle Moskova'nın NATO ile ilişkilerinin gerginleşmesi olduğuna değindi ve ''Demek ki bu gerginlik, Somali konusunda Rusya'nın katkılarının görmezden gelinmesine yol açtı'' dedi.