Soykırım ömür boyu hapis getirdi

Ruanda'nın eski Parlamento Başkanı Alfred Mukezamfura, 1994'te Tutsilere karşı soykırıma katılmaktan suçlu bulunmasını takiben ömür boyu hapse mahkum edildi.

03 Eylül 2009 Perşembe, 11:58
Abone Ol google-news

Ruanda'da resmi kaynaklar, eski Parlamento Başkanı Alfred Mukezamfura'nın başkent Kigali'nin Nyakabanda bölgesindeki halk mahkemesi (gacaca) tarafından, "nefreti kışkırtmak ve soykırımı teşvik etmekten" suçlu bulunarak ömür boyu hapse mahkum edildiğini aktardı.

Merkezdeki Demokrat Partinin (PDC) lideri olan Mukezamfura, 2009'un başına kadar Devlet Başkanı Paul Kagame'nin rejimi bünyesindeki en önemli Hutulardan biriydi. 2003'ten 2008'e kadar parlamento başkanlığı yapan Mukezamfura, aynı zamanda Ruanda Anayasa Komisyonu Başkan Yardımcısıydı. Mart ayında Ruanda'dan ayrılan Mukezamfura, Belçika'dan siyasi sığınma istemişti.

Hutu olan Ruanda Devlet Başkanı Juvenal Habyarimana ile Burundi Devlet Başkanı Cyprien Ntaryamira'yı taşıyan uçak, Nisan 1994'te Tanzanya'daki barış zirvesi dönüşünde, Kigali'ye inerken pist kenarından atılan roketle düşürülmüştü.

Bunun üzerine etnik Hutulardan oluşan ordu, Tutsileri katletmeye başlamış, ılımlı Hutular bile bu katliamdan kurtulamamıştı. Nüfusu 7-8 milyon olan ülkede, yaklaşık 100 günde 800 bin civarında kişi öldürüldü.

Ruanda'daki soykırım için kurulan uluslararası mahkemenin yanı sıra olayın boyutu ve zanlıların çokluğu nedeniyle, normal mahkemelere ek olarak, geleneksel köy mahkemeleri "gacaca"lar da soykırım davalarına bakmaya başlamıştı.