Sözlerini bir bir tutuyor

Soyer’in 100 günde hayata geçirdiği projeler arasında toplu ulaşımda ve su fiyatlarında indirimler, dar gelirli ailelere ücretsiz ulaşım gibi seçim öncesi verilen çok sayıda vaat bulunuyor

19 Temmuz 2019 Cuma, 20:14
Abone Ol google-news

Mazbatasını 8 Nisan 2019’da alan ve başkanlık görevinde 100 günü geride bırakan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, seçim döneminde söz verdiği projeleri hayata geçirmeye başladı.
Halk Ulaşım Seferberliği’nin ilk adımı olarak “Baykuş Seferleri” uygulaması hayata geçirildi, gece de toplu ulaşım imkânı sağlandı. “Halk Taşıt” uygulamasıyla, sabah 05.00-07.00, akşam 19.00-20.00 saatleri arasında toplu ulaşım araçları yüzde 50 indirimli tarifeye geçti. 0-5 yaş arası çocuğu bulunan dar gelirli ailelere de ayda 10 binişlik ulaşım kartı verilmesi kararlaştırıldı. Muhtarlara toplu ulaşım, mesai saatleri içinde ücretsiz oldu. Suyun birim fiyatı da düşürüldü.
İzmir trafiğini rahatlatmak için çalışmaları hızlandıran Soyer, Altınyol’un sahil tarafının genişletilerek 3 şeritten 4 şeride çıkarılmasıyla ilgili çalışmaları ve 28 kilometre uzunluğundaki Adnan Menderes Havalimanı-Karabağlar-Halkapınar metro hattının proje hazırlıklarını da başlattı. Buca metrosu yatırım programına alındı ve 5 yıl içinde hizmete açılacağı belirtildi. Kadifekaleli kadınları içine alan bir kooperatif kurmak için çalışma başlatan Soyer, 30 ilçede üretici pazarı açma hedefinin ilk adımını ise yine Kadifekale’de attı.

İzmir dünyaya açılıyor
Dünyanın sayılı yerel yönetim birliklerinden Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı (UCLG) Yönetim Kurulu’na seçilen Soyer, yurtiçinde de İzmir’in stratejik konumunu güçlendiren çalışmalarını hızlandırdı. Ege Belediyeler Birliği Başkanı seçilen Soyer, “Sadece İzmir’de değil, Ege’de tarımsal üretim yapan kooperatifleri destekleyip güçlendireceğiz. İzmir Körfezi için de birlikte çalışacağız” sözleriyle Ege’deki yerel yönetimlerle ortak çalışmalar yapacaklarının ipuçlarını verdi. Soyer, İzmir’de fayton taşımacılığını durdurdu. İzmir Flamingo Doğa Parkı’nın kurulması için de tüm hazırlıklar tamamlandı.