Spina bifda hastası İlke Gümüş’ün ameliyat olabilmesi için 70 bin TL para gerekiyor

İzmir’de yaşayan spina bifida hastası İlke Gümüş (13), son bir yıldır yatağa bağımlı olduğu için evde eğitim görmeye başladı. Valilik onaylı bağış kampanyası başlatmak isteyen Gümüş’ün en büyük isteği ise arkadaşlarıyla süslenip mezuniyet gecesine katılmak.

22 Kasım 2019 Cuma, 09:17
Spina bifda hastası İlke Gümüş’ün ameliyat olabilmesi için 70 bin TL para gerekiyor
Abone Ol google-news

İzmir Bornova’da yaşayan Uzun Hasan Ortaokulu 8. sınıf öğrencisi İlke Gu¨mu¨ş, doğuştan spina bifida hastası. Hastalığı sebebiyle tekerlekli sandalye kullanan Gu¨mu¨ş, son bir yıldır aku¨lu¨ sandalyeye oturamadığı için yatağa bağımlı hale geldiğini ve 7. sınıfın ikinci döneminden bu yana evde eğitim görmeye başladığını ifade etti.


Yatağa bağımlı olmaktan kurtulması için ameliyat olması gerektiğini söyleyen Gu¨mu¨ş, ku¨çu¨k yaştan beri kendisiyle ilgilenen özel doktoruna çok gu¨vendiğini, bu ameliyatı olabilmek için de 70 bin TL’ye ihtiyaç duyduğunu söyledi. Bağış toplanması için valilik onaylı kampanya açılmasını bekleyen Gu¨mu¨ş, bir an önce ameliyat olup mezuniyet gecesine katılmak ve LGS’ye sağlıklı bir şekilde girmek istediğini belirtti.

Aku¨lu¨ sandalye kullandığı zamanlar rahatça okuluna gidebildiğini dile getiren İlke Gu¨mu¨ş, “Son bir senede ağrılarım çok sıklaştığı için artık oturamaz hale geldim. Okula gidip gelemiyorum. Şu anda evde eğitim göru¨yorum. Arkadaşlarımla gezemiyorum. Benim ameliyat olmam gerekiyor. Ben çocukluğumdan beri aynı doktora gidiyorum ve beni onun iyileştireceğine dair gu¨venim var” dedi.

İleride oyuncu olmak istediğini ifade eden Gu¨mu¨ş, “Bu sene mezuniyetimiz olacak ve mezuniyet gecesine gitmek istiyorum. Arkadaşlarım su¨slenip gidecek, ben gidemeyeceğim. Bu yu¨zden u¨zu¨lu¨yorum. Ben hemen ameliyatımı olup ilk önce LGS’ye girmek, daha sonra mezuniyetime gitmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

Ağrılarından kurtulacak

Valilikten bağış kampanyası için onay beklediklerini belirten anne Yıldız Gu¨mu¨ş, “Biz kızımla çok acılar çektik. Kızım çok sayıda ameliyat oldu. En azından okuluna gidip gelebiliyordu. ama son bir yıldır bu şekilde yatakta. Omuriliği baskı yaptığı için ağrıları çoğaldı. Yattığı su¨re içinde şeker hastalığı da çıktı. Zaten böbrek yetmezliği nedeniyle ileride diyalize girme ihtimali var. Bir an önce ameliyatını olsun, arkadaşları gibi dışarı çıkabilsin istiyorum. Ağrılarından kurtulacak” diye konuştu.