Strugala yönetimindeki İDSO'nun solisti Verda Erman'dı

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası(İDSO) dün akşam Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda şef Polonyalı Tadeusz Strugala yönetiminde sezonun en beğenilen konserlerinden birini verdi.

30 Nisan 2010 Cuma, 23:42
Abone Ol google-news

Klasik müzik dinleyicileri orkestrayı geçen konser sezonlarında da başarıyla yönetmiş olan Strugala’nın yönetmesinin yanı sıra devlet sanatçısı piyanist Verda Erman’ın da konserin solisti olmasına büyük ilgi gösterdiler. Konserde bestecilerin 200.cü doğum yılları dolayısıyla R.Schumann ve F.Chopin’e ayrılmıştı. İDSO, Schumann’ın 4.Senfonisi’ni çaldı ve Verda Erman’a Chopin’in Fa minör 2.Piyano Konçertosu’nda başarılıyla eşlik etti. Defalarca sahneye davet edilen Erman iki bis yaparak seyircilere teşekkür etti.

Piyanoya Rana Erksan ve Ferdi Statzer'in öğrencisi olarak başlayan, olağanüstü yetenekli çocuklar için çıkartılmış olan yasayla Paris Konservatuvarı’na gönderilen, ayrıca ünlü piyanist ve pedagog Lazare-Levy ile çalışan Verda Erman, yurtdışında ve Türkiye’de önemli orkestralarla konserler ve resitaller verdi. 1971 yılında Devlet Sanatçısı unvanı aldı. Aynı zamanda Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın solist sanatçısıdır.

İlk kez 40 yıl önce Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası davetiyle Türkiye’ye gelen Polonya’nın ünlü şeflerinden Strugala, ülkemizde 400’ün üzerinde konser yönetmiş bir müzik elçisidir. Strugala, halen Krakow Müzik Akademisi Orkestra Şefliği ve Kompozisyon Fakültesi’nde profesör olarak görev yapmaktadır.