"Suç delilleri varsa ortaya çıkarılmalı"

Adalet eski Bakanı Oltan Sungurlu, "Kozmik odada yapılan aramalar sırasında suikast iddiasının dışında başka bir suça ilişkin herhangi bir delil bulunduğu takdirde, hakim bu delilleri gerekli mercilere bildirmekle yükümlüdür. Kozmik odada farklı suç delilleri varsa ortaya çıkmalıdır" dedi.

05 Ocak 2010 Salı, 10:16
Abone Ol google-news

Adalet eski Bakanı Oltan Sungurlu, Seferberlik Bölge Başkanlığı'ndaki Kozmik Oda'daki dosyaları inceleyen Hakim Kadir Kayan'ın sadece suikasta ilişkin delillere bakabileceğini, bunun dışında suç unsuru oluşturacak bilgi ve belgelerle ilgili suç duyurusunda bulunması gerektiğini ifade etti.

Sungurlu bunun "hukukun genel prensibi" olduğunun da altını çizdi ve şöyle dedi:
"Bu hukukun genel prensibidir. Yani hakim orada, kanuna göre ancak suçla ilgili delillere bakabilir. Suçla ilgili delillere bakarken oldu da başka bir delile rastladı. Örneğin, hakim orada bir ceset ile karşılaştı. Haber vermeyecek mi? Vermek zorunda.. Yada başka bir suça rastladı. Savcılığa bunu haber vermesi gerekir. Bu en büyük yükümlülüklerinden biridir. Bu zaten hukukta ana prensiptir."

"Hakimsuçla ilgili olmayan hiç bir dedlile baakamaz"

Bu odalarda "bu şekilde aramalara zemin hazırlayacak eylemlerin gerçekleşmemesi taraftarı olduğunu" da vurgulayan Sungurlu, şöyle devam etti:

"İnsanlar bilhassa kamu görevlileri eğer bir suçu bildirmezlerse kendileri suçlu oluyorlar. Yani onun için böyle odalara girilmesine ihtiyaç duyulmasın diyorum ben. Ama suç varsa bu da bildirilmelidir. Bu tekrarlıyorum hukukun olmasa olmazıdır bu. Hakimlere kimse talimat vermeye çalışmamalıdır. Hakim orada görevi dışında olan hiçbir şeye bakamaz. Başka suçlu var mı yok mu diye bakamaz. Ama araştırma yaparken rastladı bunu da ihbar etmek zorundadır. Tekrarlıyorum bu çok önemli, hakim suçla ilgili olmayan hiçbir delile bakamaz, ifşa edemez. Orada son derece sorumludur. Bunları ifşa ettiği taktirde ağır cezası vardır. Sadece suç duyurusunda bulunur."