Sur'da bir binada mahsur kalan aile için AİHM'e başvuru

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde bir binanın bodrumunda kalan 57 yaşındaki Seniha Sürer ile kızı Seda ve dört aylık torunu Elif Su için sokağa çıkma yasağının iptal için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvuruldu.

21 Şubat 2016 Pazar, 18:40
Abone Ol google-news

Diyarbakır’da yaşayan 57 yaşındaki Seniha Sürer, aynı evde bulunan kızı Seda Aslan ile dört aylık torunu Elif, seksen günü aşkın süredir sokağa çıkma yasağının sürdüğü Sur’da bulunuyor.

Radikal'in haberine göre,geçen 19 Şubat’ta ailesini arayan Seniha Sürer, otuz kişiyle birlikte bir bodruma sığındıklarını, toplam beş aile olduklarını, yaralılardan birinin dokuz yaşında olduğunu ve dışarıya çıkmak istediklerini söyledi.

YEDİ KİŞİ YARALANDI

Beyaz bayrak astıkları binanın, isabet eden mermilerden ötürü bir kısmının yıkıldığını anlatan Sürer, yedi kişinin yaralandığını ve bodrumda bulunanların risk altında olduğunu ileri sürdü.

Bunun üzerine Seniha Sürer'in eşi Mehmet Beşir Sürer ilk olarak Çarşı Polis Merkezi’ne başvurarak, ailesinin kurtarılmasını istedi. Bir gelişme sağlanamayınca avukatları Yunus Muratakan, Gülşen Demir ve Semra Balya aracılığıyla Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurdu.