'Suriye ile ilişkilerin geliştirilmesinde kararlıyız'

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Hizbullah örgütüne yardım gibi "son derece rahatsız edici" hareketlerde bulunduğu iddia edilmesine rağmen, Suriye ile ilişkilerin geliştirilmesinde kararlı olduklarını söyledi.

22 Nisan 2010 Perşembe, 13:01
Abone Ol google-news

NATO dışişleri bakanları toplantısı için Estonya'nın başkenti Tallin'de bulunan ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, düzenlediği basın toplantısında, Suriye'ye beş yıl aradan sonra Büyükelçi yollamanın faydasının zararından daha çok olacağına karar verdiklerini belirtti. Amerikan yönetimi yetkililerinin uzun müzakerelerinden sonra Suriye'ye büyükelçi gönderme sürecini sürdürmenin önemli olduğu kanaatine vardığını ifade eden Clinton, bunun Suriyelilere bir ödül olmadığını bildirdi.

Clinton, Şam'da bir Amerikan elçisinin varlığının, Washington yönetiminin, bu ülkede neler olduğunu daha iyi kavramasını sağlayacağını kaydetti. Suriye'nin Lübnan'daki Hizbullah militanlarına Scud füzeleri verdiği yolunda iddialar ortaya atılmıştı. ABD, bu iddiaların doğruluğunu teyit etmemesine rağmen, Suriye'ye bu türden davranışlardan kaçınmasını salık vermişti.