Suriye muhalefeti Türkiye'de mi birleşti?

Suriye Ulusal Konseyi'nin Özgür Suriye Ordusu ile Esad yönetimine karşı birlikte hareket etme anlaşmasına vardığı, kararın Türkiye'de alındığı belirtiliyor.

02 Aralık 2011 Cuma, 08:49
Abone Ol google-news

İngiliz yayın kuruluşu BBC, başlıca muhalif grubun, Suriye Ulusal Konseyi'nin Özgür Suriye Ordusu ile Esad yönetimine karşı birlikte hareket etme anlaşmasına vardığını duyurdu. Kararın Türkiye'de alındığına dikkat çeken BBC, "Türkiye makamları, BBC'ye Suriye içindeki gruplara tümden bir iç savaş başlatmamaları için baskı yaptıklarını belirtiyor" dedi.

BBC, "Suriye'deki başlıca muhalif grubun, kendilerinin Özgür Suriye Ordusu olarak adlandıran örgütle Esad yönetimine karşı birlikte hareket etme anlaşmasına vardıkları bildiriliyor" dediği haberinde Özgür Suriye Ordusu militanları özellikle Humus'ta Suriye ordusuna saldırılar düzenlediklerine dikkat çekti.

"İki grup işbirliği kararı aldıkları ve gelecekteki çalışmalarını planladıkları toplantılarını Türkiye'de yaptı" da diyen BBC, şöyle devam etti:

"Türkiye, Suriye Ulusal Konseyi adlı grup, çoğu kadrosunun ordudan firar eden eski askerlerin oluşturduğu örgütün yalnızca sivilleri korumak için silah kullanacağına dair söz verdiğini belirtiyor."

BBC, Özgür Suriye Ordusu ve Suriye Ulusal Konseyi adlı örgütler arasındaki ilk toplantının da Türkiye'de yapıldığını belirttikten sonra Suriye Ulusal Konseyi'nin, ülkedeki muhalefetin önemli bir kısmını bir araya getiren ve muhalif hareketin ülke dışındaki temsilciliğini üstlenen bir ittifak olduğuna işaret etti.

Ancak Konsey'in şiddete başvurmadan faaliyet yürütmeyi öngördüklerini söylemesine rağmen Özgür Suriye Ordusu ile ittifaka girmesi çelişkili görüldüğünü vurgulayan BBC, "Konsey üyeleri Özgür Suriye Ordusu'nun saldırılarını destekler nitelikte açıklamalar da yapıyor" dedi.

Haberin son bölümünde de Türkiye'nin yaklaşımına değinerek, "Türkiye makamları, BBC'ye verdikleri bilgide, Suriye içindeki gruplara tümden bir iç savaş başlatmamaları için baskı yaptıklarını belirtiyor" ifadelerine yer verildi.