"Suriye'de 360 kişi öldürüldü"

Şam yönetiminin "Annan Planı"nı kabul ettiğini açıkladığı 1 Nisan'dan bugüne kadar Suriye'deki operasyonlarda 360 kişinin öldürüldüğü iddia edildi.

06 Nisan 2012 Cuma, 10:56
Abone Ol google-news

Suriye Genel Devrim Konseyi, SNN Haber Ağı ve Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün verilerine göre, Suriye yönetiminin "Annan Planı"nı kabul ettiğini açıkladığı 1 Nisan'dan bugüne kadar çoğunluğu kadın ve çocuk olmak üzere toplam 360 kişi öldürüldü.

Söz konusu verilere göre Suriye'deki olaylarda pazar günü 76, pazartesi 47, salı 51, çarşamba 101, perşembe 69 kişi öldürülürken, bugün hayatını kaybeden kişi sayısı ise 16.

Yerel kaynaklar, dünya kamuoyunu yanıltmak için askeri operasyonların kırsal bölgelere kaydırıldığını savundu.

BM ve Arap Birliği;nin Suriye özel temsilcisi Kofi Annan'ın sözcüsü Ahmet Fevzi, dün yaptığı açıklamada, Suriye'nin bazı bölgelerden askerlerini geri çektiğini bildirmişti. Ancak yerel kaynaklar Suriye ordusunun sivil yerleşim birimlerine yönelik saldırılarının devam ettiğini ileri sürüyor.

Muhalefet tarafından bugün bir sosyal paylaşım sitesinde yayınlanan görüntülerde, Suriye'de bir yerleşim bölgesinde tanklar ile helikopterlerden sivillere ateş açıldığı görülüyor.

 

Hama ve Humus'ta şiddetli patlamalar

Hama Devrim Konseyi üyesi Abu Adnan, kentin Asi meydanında saat 02.00 ila 04.00 sularında büyük patlamaların meydana geldiğini ve ordunun ağır silahlarla çevreye rastgele ateş açtığını iddia etti.

Abu Adnan, Hama'da 60 askerin birliklerinden ayrıldığını ve nizami orduyla çatıştığını, çıkan çatışmalarda ölü ve yaralıların olduğunu söyleyerek, "Hama kentinde uzun bir zamandan beri operasyonlar düzenleniyor. Askerler yerleşim birimlerine rastgele ateş açıyorlar. Halk, binaların tepelerinde yer alan keskin nişancılardan dolayı dışarıya çıkmaktan korkuyor" dedi.

Öte yandan muhalif yapılanmalardan sorumlu Suriye Genel Devrim Konseyi de ülke genelinde Cuma namazının ardında çıkan yönetim karşıtı gösterilerde güvenlik güçlerinin ateş açması sonucu Humus'ta 8, Halep'te 3, Deyr Ez Zor, Dera ve İdlib'te 2'şer, Hama ve Şam'da da birer kişinin hayatını kaybettiğini iddia etti.