Suriye'ye silah çelenkli protesto

Saadet Partili bir grup, Suriye'de yaşanan olayları ve Devlet Başkanı Beşşar Esad'ı protesto amacıyla bu ülkenin İstanbul Başkonsolosluğuna siyah çelenk bıraktı.

16 Nisan 2011 Cumartesi, 13:38
Abone Ol google-news

Partinin İstanbul İl Başkanlığının organizasyonunda Harbiye Açık Hava Tiyatrosu önünde toplanan grup, sloganlar eşliğinde Teşvikiye'de bulunan Suriye'nin İstanbul Başkonsolosluğuna kadar yürüdü.

Burada bir açıklama yapan Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Selman Esmerer, ''Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, son olaylarla birlikte tartışılmaya başlanmış ve masum halk tarafından 'ya adil ol ya da çek git' taleplerine muhatap olmuştur. Babasının Hama'da Humus'ta yaptığı katliamları aratmayacak şekilde yeni katliamlar ortaya koymaktadır'' dedi.

Diktatörlük rejimlerinin bir an önce son bulmasını ve o ülkelerde halkın iradesi sonucu oluşan yönetimlerin hayata geçirilmesini istediklerini belirten Esmerer, ''Bu ülkelerde protestoları bastırmak adına halka karşı silah kullanılmasından bir an önce vazgeçilmelidir.

Ne halkını katleden, zulmeden diktatörler, ne de çıkarları için dünyayı kan gölüne çeviren batı dünyasının insanlığa verebileceği hiçbir şey yoktur'' şeklinde konuştu.

Dünyada devam eden her türlü zulmün son bulması adına bütün güçleriyle çalışmaya devam edeceklerini aktaran Esmerer, Esad'ın böyle devam ederse sonunun Zeynel Abidin ve Hüsnü Mübarek gibi olacağını savundu.

Esmerer ve partililer, basın açıklamasının ardından başkonsolosluğun bulunduğu binanın kapısına siyah çelenk bıraktıktan sonra dağıldı.