'Tahşiye davası'nda 'örgüt' suçundan tüm sanıklara beraat

Bakırköy 3. Ağır Ceza Mahkemesi, 51 sanıklı “Tahşiye davası”nda tüm sanıklar için "silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek" suçundan beraat kararı verdi.

15 Aralık 2015 Salı, 13:28
Abone Ol google-news

Bakırköy 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasına davanın tamamı tutuksuz yargılanan sanıklarından Mehmet Nuri Turan, Hüseyin Kaymaz ve Naci Mumcu ile avukatları katıldı.
Duruşmada, ‘Tahşiye’ye Kumpas’ davasından yargılanan emniyet görevlileri ile Samanyolu Yayın Gurubu Başkanı Hidayet Karaca’nın avukatları hazır bulundu. Davaya katılma talebinde bulunan polislerin ve Hidayet Karaca’nın avukatları, bu davada yargılanan sanıkların şikayeti üzerine müvekkilleri hakkında İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldığını, iki dava arasında hukuki ilişki olduğunu öne sürerek, davaların birleştirilmesini istedi.

Mahkeme heyeti, ‘Tahşiye’ye Kumpas’ davasından tutuklu bulunan Hidayet Karaca ve polislerin avukatlarının davaya katılma ve davaların birleştirilmesi taleplerini kabul etmedi.

Ardından duruşma savcısı Bilgin Akpınar, 40 sanıklı bu davanın 11 sanıklı Malatya Tahşiye davası ile birleştiğini hatırlatarak, 51 sanığın tamamı için örgüt kurma ve üye olma suçlarından beraatine karar verilmesini istedi. Savcı Akpınar, 4 sanığın ise ruhsatsız silah bulundurma suçlarından cezalandırılmalarını istedi.

Sanık avukatları, savcının beraat mütaalasına katıldıklarını belirterek müvekkilleri hakkında tüm suçlardan beraatlerine karar verilmesini istediler.

Son sözleri sorulan sanıklar Mehmet Nuri Turan, Hüseyin Kaymaz ve Naci Mumcu, beraatlerine karar verilmesini istediler.

TÜM SANIKLAR BERAAT ETTİ

Mahkeme, yaklaşık yarım saat ara verdikten sonra kararını açıkladı. Örgütün lideri olduğu iddia edilen Mehmet Doğan ile birlikte tüm sanıklar hakkında silahlı terör örgütü kurma ve üye olma suçlarından beraatlerine karar veren mahkeme, 6136 Sayılı Ateşli Silahlar Kanunu’na muhalefetten Mehmet Nuri Turan’ı 7 ay 15 gün, Mehmet Sururi Kale ve Mehmet Emin Karakaya’yı 10 ay 20 gün, Naci Mumcu’yu da 1 yıl 15 gün hapis cezasına çarptırdı. Turan ve Mumcu’nun cezasını 750, Kale ve Karakaya’nın cezasını da 600 TL para cezasına çeviren mahkeme, bu cezaları da 5 yıl süre ile erteledi.

‘BİR YANLIŞLIK DÜZELTİLDİ'
Duruşmaya katılan tutuksuz sanıklardan Mehmet Nuri Turan, adliye çıkışı kararla ilgili olarak “Bir yanlışlık düzeltildi, hepsi o kadar” dedi.

İDDİANAMEDEN

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 2010 yılında hazırlanan iddianamede, Tahşiye örgütünün lideri olduğu iddia edilen Mehmet Doğan’ın, “Silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek”, “Tehlikeli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması”, “Ruhsatsız silah bulundurmak” suçlarından 14.5 yıldan 30 yıla kadar hapis cezası istemiyle cezalandırılması istendi. Mustafa Kaplan, Mehmet Nuri Turan, Mehmet Yılmaz Düşünüklü, Hilmi Azbay, “silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmekten” 10 yıldan 15 yıla, Turan ve Dönüşüklü’nün ayrıca “Tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma” suçlarından da 5 yıldan 18 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmaları istenirken, Mehmet Sururi Kale ve Naci Mumcu, Mehmet Emin Karakaya, “silahlı terör örgütü üyeliği olma”, “ateşli silahlar kanununa muhalefet” suçlarından 6.5 yıldan 14 yılla, Turgut Yıldırım, “silahlı terör örgütü üyeliği olma”, “Tehlikeli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması”, “ateşli silahlar kanununa muhalefet” suçlarından 10 yıldan 26 yıla, Bünyamin Ateş, Saim Aşçı, Murat Öztürk, Hasip Danış, Abdulmennan Özmen, Abdulbaki Akkuş, Lütfü Karadağ, Faris Mağın, Seyfettin Çavuş, Engin Tavukçu, Sait Han, Cezmi Çatalkaya, Alican Özmen, Adnan Mirze, Rıdvan Değirmen, Fuat Çavuş, Alaattin Recepoğlu, Hacı Tunay Yaman, Ünal Türkal, Alican Altun, Davut Tozlu, Mahsum Yeşilırmak, Abdulhak Akpolat, Mehmet Nuri Ataç, Mehmet Atalay, Muzaffer Kazıcı, Mustafa Çetinkaya, Mehmet Yasin Akarcı, Bestamin Yıldırım, Orhan Özer, “silahlı terör örgütüne üye olma” suçlarından 5 yıldan 10 yılla cezalandırılmaları istemiyle yargılanıyordu. 18 yaşın altındaki Y.E.B. hakkında ise “silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan 2.5 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası isteniyordu.