Taksim şölen alanına döndü

Taksim Gezi Parkı'nda başlayan eylem sekizinci gününde... Eylemcilerin ağaçlara astığı afişler, gelişmelere göre içerik değiştiriyor. Taksim Gezi Parkı’nda başlayan eylemler şenlik havasında devam ediyor.

04 Haziran 2013 Salı, 11:06
Abone Ol google-news

Taksim Gezi Parkı'nda eylemler 8. gününde şölen havasında devam ediyor. Devletin zirvesinden gelen mesajların ardından Taksim ve Gezi Parkı'nda toplanan kalabalık, çeşitli aktiviterlerle bekleyişlerini sürdürüyor. Hareketliliğin akşam saatlerinden itibaren artmaya başladığı Gezi Parkı'nda çeşitli müzik grupları sahne alırken, katılımcılar zaman zaman davul-zurna eşliğinde halay çekiyor, dans ediyor.

Çarşı grubu Taksim'e yürüdü 

Beşiktaş Kartal heykelinde toplanan yaklaşık 300 kişi, Akaretler yokuşundan Osmanbey'e çıktı. Yürüyüş sıradında katılanalarla birlikte sayı yaklaşık 2 bin kişiye çıkarken,  Yürüyüş sırasında artan kalabalık sloganlar atarak Gezi Parkı'na vardı.

Ücretsiz marketler oluşturuldu

Parkta, destekçiler tarafından getirilen simit, peynir, börek, süt, bisküvi, gibi gıda maddeleri ile ücretsiz marketler oluşturuldu.

Gösterilerde hayatı kaybeden Abdullah Cömert'in fotoğrafları gezi parkında


Bu arada, Antakya'da Gezi Parkı eylemlerine destek için düzenlenen gösterilerde hayatını kaybeden Abdullah Cömert'in fotoğrafları, parktaki bazı konteynerler ve ağaçların üzerine asıldı.

Gün içinde lise, üniversite öğrencileri ile farklı gruplar, sloganlar atarak parktaki katılımcılara desteğe geldi. Bir ara parktakilerin bir bölümü birlikte yoga yaptı.

Karpuz, parkta ve alanda en fazla satılan meyve, "Taksim bizim, İstanbul bizim" ise en fazla atılan sloganlardan biri. Parkta "Biber gazı için sağlık bilgisi" yazıları dağıtılıyor.

Köfte, karpuz, salatalık, su, mısır, kestane, kuruyemiş satan seyyar satıcıların sayısı, alana gelen kişi sayısının artmasına paralel yükseliyor. Taksim'e ulaşılabilecek bütün yollarda ve çevrede, gazdan korunmayı sağlayan gözlük, maske, limon ile kask satılıyor.

İstiklal Caddesi ve ara sokaklardaki kafe ve barlarda hayat olağan akışında devam ediyor.

 

"Anamızı da aldık geldik"

 

Taksim Gezi Parkı'nda başlayan ve tüm yurda yayılan eylemin 7. gecesini eylemciler yine parkta uyuyarak geçirdi. Bir eylemci ağaca bağladığı hamak üzerinde sabahlayan gösterici, durumu "Ev kadar rahat" diyerek özetledi. Zaman zaman kitap okuyan eylemci yemeğini de hamağın üzerinde yedi.

Eyleme desket verenler duraklara, duvarlara, boş bulunan her yere yazılan ilginç sloganlarla hatıra fotoğrafı çektirdi. Annesiyle birlikte eyleme katılan 2 gencin taşıdığı "Anamızı da aldık geldik" yazılı dövize anneleri, "Çapulcu anne" yazılı dövizle destek verdi. Parkta sabahlayanların arasında ünlü isimler de vardı.

Eylemcilerin ağaçlara astığı afişler, gelişmelere göre içerik değiştiriyor. Bu sabah ağaçlara asılan, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Afrika gezisine gönderme yapılarak hazırlanan “Dayan Afrika” yazılı afişler dikkat çekiyor.

Öte yandan, eylemciler, Uludere olaylarında hayatını kaybedenlerin isimleri de tek tek ağaçlara verdi. İş çıkışına doğru alan daha da kalabalık olmaya başladı. İşten çıkan yurttaşlar Gezi Parkı'na gelerek oturmaya başladı.

 

 

 

Konteynerdeki yangını direnişçiler söndürdü

Öte yandan Taksim'deki inşaatta çalışan işçilerin kaldığı konteynerde yangın çıktı. Yangın, parkta nöbet tutan direnişçilerin çabasıyla söndürüldü.