Taksim'de yüzlerce kişi yürüdü

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB'nin çağrısı ile özel yetkili mahkemelere, terörle mücadele yasasına, son dönemde artan gözaltı ve tutuklamalara karşı Taksim'de yaklaşık bin kişinin katılımı ile yürüyüş gerçekleştirildi. Yürüyüşe CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, CHP Milletvekili Mevlüt Aslanoğlu, CHP ve BDP İstanbul İl yönetimleri de destek verdi.

03 Aralık 2011 Cumartesi, 17:12
Abone Ol google-news

ÖDP, TKP, Öğrenci Kollektifleri,  Halkevleri, Sıra Kimde İnsiyatifi’nin aralarında bulunduğu çok sayıda siyasi parti ve demokratik kitle örgütünden oluşan Emek ve Demokrasi Güçleri bileşenleri alkış ve sloganlarla Taksim Tramvay Durağı’ndan Galatasaray Meydanı’na yürüdü.

Yürüyüş boyunca farklı operasyonlarda tutuklanan Büşra Ersanlı, Ahmet Şık, Nedim Şener, Mustafa Avcı ve Mustafa Balbay’ın isimleri okunarak alkışlandı.

Galatarasay Meydanı’nda grup adına açıklama yapan KESK Genel Başkanı Lami Özgen, “AKP’nin ‘ileri demokrasi’ balonu patladı. Bırakın ilerisini hiçbir demokraside olmayan uygulamalar gündelik hayatımıza girdi. AKP için demokrasinin kıstası AKP’li olmak” dedi. AKP’nin muhalif olan herkesi hedef aldığını ve düşman ilan ettiğini vurgulayan Özgen, Türkiye’nin bir “açık hava cezaevine” dönüştürüldüğünü söyledi. AKP hükümetini eleştiren herkesin tutuklanma endişesi taşıdığına dikkat çeken Özgen şunları söyledi:
“İlk kez Hitler Almanya’sında duyduğumuz ‘eş zamanlı operasyonlar’ büyük bir başarı olarak sunuluyor. AKP yargısı adalet dağıtmıyor korku salıyor. Özel yetkili savcı ve yargıçlar ‘özel konumlar’ elde etme adına hukuk ilkelerini ayaklar altına alıyor. Secilmişler, öğretim üyeleri, muhalif gazeteciler, gençler, AKP’li olmayan belediyeler, AKP’nin hedef tahtasında. Hem tutukluyor hem de savunma hakkından yoksun bırakıyor. Darbe dönemlerinde bile şahit olmadığımız şekilde onlarca avukatı aynı gün gözaltına alıyorlar.”


Tuzun koktuğu yer

Özgen, kendisinin de aralarında bulunduğu 25 KESK’linin sendikal faaliyetleri nedeniyle 6 yıl hapis cezası aldığını anımsatarak halen 33 sendika üyesinin tutuklu bulunduğunu söyledi. Yargının hiçbir dönem olmadığı kadar siyasi iktidarın etkisi altında olduğunu ifade ederek “Tuzun koktuğu yer tam da yargının şu an içinde bulunduğu durumdur” dedi. Özgen AKP’nin operasyonlarına meşruiyet kazandırmak için ortaya çıkardığı yeni “öcü”nün de KCK olduğunu söyleyerek son tutuklamaları eleştirdi.

Fotoğraf: VEDAT ARIK