Taliban yeni liderini seçti

Pakistan'da Taliban'ın yeni liderliğine Hekimullah Mesud seçildi. ABD ve Pakistan'ın, ellerinde Beytullah Mesud'un öldüğü yönünde kuvvetli kanıtlar bulunduğunu söylemesine rağmen Taliban, Mesud'un öldüğünü kabul etmiyor, ancak yaşadığını da ispatlayamıyor.

22 Ağustos 2009 Cumartesi, 15:08
Abone Ol google-news

Maulvi Fakir Muhammed adlı komutanın yardımcısı Baht Zade, AP haber ajansına verdiği demeçte, 42 üyeli Taliban konseyinin Beytullah Mesud hasta olduğu için yeni bir lider seçtiğini açıkladı. Zade, ''Beytullah Mesud hasta olduğu için yeni bir lider seçilmesini istedi. Cuma günü yapılan şurada Hekimullah Mesud oybirliğiyle Taliban'ın yeni lideri seçildi. Taliban içinde anlaşmazlıklar bulunduğu yönündeki iddialar artık bitsin. Taliban içinde hiçbir zaman anlaşmazlık olmadı'' dedi.

Zade, Pakistan'ın kuzeybatısında Afganistan sınırındaki aşiret bölgesi Orakzai'de yapılan şura sırasında, Svat Vadisinde bulunan Fakir Muhammed ve Mevlana Fazlullah adlı komutanlarla telefonla konuşulduğunu ve kendilerine liderlik teklif edildiğini, ancak 50'lerinde olduğu tahmin edilen her iki komutanın da yeteri kadar genç olmadıklarını söyleyerek teklifi reddettiğini belirtti.

28 yaşındaki Hekimullah Mesud, Beytullah Mesud'un en acımasız yardımcısı olarak biliniyordu. Aynı aşirete mensup olan Beytullah Mesud ve Hekimullah Mesud bu yüzden aynı soyadını kullanıyor.

İslamabad'daki elçiliklere yönelik tehditlerin arkasındaki isim olduğu düşünülen Hekimullah, 9 Haziranda Peşaver'deki Pearl Continental Oteli'ne düzenlenen saldırı ile Mart ayında Sri Lanka kriket takımına düzenlenen saldırıların sorumluluğunu üstlenmişti. Hekimullah'ın başına 120 bin dolar ödül bulunuyor.

ABD ve Pakistan'ın, ellerinde Beytullah Mesud'un öldüğü yönünde kuvvetli kanıtlar bulunduğunu söylemesine rağmen Taliban, Mesud'un öldüğünü kabul etmiyor, ancak yaşadığını da ispatlayamıyor.