"Tanrı muhtemelen yok..." peki ya kanıt?

İngiltere'de bir Hristiyan grubu, belediye otobüslerine "Tanrı muhtemelen yok; siz dertlenmeyi bırakıp hayatın tadını çıkarmaya bakın..." şeklinde ilan veren tanrıtanımazlardan, Tanrı olmadığına dair "kanıt" istedi.

09 Ocak 2009 Cuma, 15:46
Abone Ol google-news

"Hristiyan Sesi" adlı baskı grubunun lideri Stephen Green, otobüslere ve Londra metrosuna asılan afişlere reklam denetleme kurulu (Advertising Standards Authority, ASA) nezdinde itiraz etti. Green, afişlerin reklam kurallarına uymadığını öne sürdü.

İtiraz dilekçesinde "İlanda söylenen şeyin doğruluğu kanıtlanabilmeli, yoksa kurallar çiğnenmiş olur" diyen Green, "İnsanların şahsi tecrübelerinden tabiattaki karmaşık yapı ve güzelliklere kadar Tanrının varlığını gösteren birçok kanıt bulunabilir, ama karşı tarafta fazla bir şey yok" ifadesini kullandı.

ASA sözcüsü, şikayet dilekçesini aldıklarını ve gelecek günlerde durumu değerlendirip gereğini yapacaklarını açıkladı.

İlan kampanyasına, komedi yazarı Ariene Sherine öncülük ediyor. Sherine, daha önce yine otobüslere verilen ilanlardaki internet sitelerine girdiğini belirtmiş ve şunları söylemişti:
"Hristiyan olmayanların cehennemde yanacaklarından, sonsuza kadar acı çekeceklerinden bahseden yazılar gördüm. Sonra kendi kendime dedim ki; Bu, çalışan insanların gönlünü ferahlatacak mesaj değil. Bunun tamamen tersini söyleyen olumlu bir ilan verelim."

Sherine, otobüslere ilan verebilmek için gereken 5 bin 500 sterlini bulabilmek amacıyla internette bağış kampanyası başlatmış ve 130 bin sterlin toplamıştı. Sherine ve destekçileri, kampanyalarını genişletmeyi tasarlıyor.