Tartışmalı 'Toprak' başlığı görüşülmeye başlandı

Kıbrıs sorununa çözüm bulmayı amaçlayan müzakereler çerçevesinde 32. kez bir araya gelen KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'ın görüşmeleri sona erdi. Görüşmede 'ekonomi' başlığını kapatıp 'toprak' başlığıyla ilgili sunuşlarını yapan liderin Yeşilırmak kapısının açılması konusunda anlaşmaya yakınlaştıkları belirtildi.

11 Haziran 2009 Perşembe, 07:17
Abone Ol google-news

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'ın Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde yaptığı 32. görüşme sona erdi.

Liderler, yaklaşık 3,5 saat süren görüşmenin büyük bölümünde, heyetler ve BM yetkilileri olmaksızın, yalnızca temsilcileri Özdil Nami ve Yorgos Yakovu'nun ile birlikte kaldılar.

Talat ve Hristofyas, bugünkü görüşmede ''Ekonomi'' başlığını tamamlayarak ''Toprak'' başlığıyla ilgili sunuşlarını yaptı.

Yeşilırmak kapısının açılması konusunu da ele alan liderler, 15 Haziran Pazartesi günü saat 15.00'te yeniden bir araya gelecekler.

Liderler bölgeden ayrıldıktan sonra açıklama yapan BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Temsilcisi Taye Brook Zerihoun, ''Ekonomi'' konusunun tamamlandığını, tarafların ''Toprak'' konusunda giriş  metinlerini okuduğunu söyledi.

Zerihoun, tarafların Yeşilırmak kapısının açılması konusunda anlaşmaya yakınlaştıklarını da belirtti.