"Taşerona karşı mücadele yargılanamaz"

DİSK, "Dev Sağlık-İş Sendikası'nın hem yurttaşların sağlığını tehlikeye atan hem de hastane çalışanlarına insanlık dışı çalışma koşullarını dayatan taşeron sistemine karşı mücadelesi yargılanamaz" diyerek Balcalı işçilerinin davasına destek olmaya çağırdı.

15 Aralık 2011 Perşembe, 12:41
Abone Ol google-news

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Sekreteri Tayfun Görgün, Çukurova Üniversitesi Balcalı Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 22 Ağustos'ta Rektörlük tarafından yapılmaya çalışılan yasadışı ihaleye karşı çıkan ve darp edilerek gözaltına alınan Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası (Dev Sağlık-İş) yönetici ve üyesi 25 kişi hakkında yazılı bir açıklama yaptı.

Görgün, 13 Ocak 2010 tarihinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Bölge Çalışma Müdürlüğü tarafından alınan kararla hastanede yapılan ihalelerin muvazaalı (hileli) olduğu ve Balcalı Tıp Fakültesi Hastanesi'nde çalışan taşeron sağlık işçilerinin çalışmaya başladıkları ilk günden itibaren üniversitenin asıl işçileri oldukları tespit edildiğini söyleyerek, üniversitenin 13 Ocak 2010 tarihinden itibaren ihale yapmaması ve taşeron sağlık işçileriyle bireysel sözleşme imzalaması gerektiğini bildirdi. Ancak Çukurova Üniversitesi'nin ceza ödemeyi göze alarak taşeron sisteminden vazgeçmediğini belirten Görgün, "Hem yurttaşların sağlığını tehlikeye atan hem de hastane çalışanlarına insanlık dışı çalışma koşullarını dayatan taşeron sistemine karşı mücadelesi yargılanamaz" dedi.

Tayfun Görgün, sağlık hakkı talebine sahip çıkan herkesi ve güvenceli iş isteyen bütün işçileri, Balcalı işçilerine destek olmaya çağırarak sözlerine son verdi. Davanın ilk duruşması ise yarın saat 9.00'da Adana Adliyesi'nde görülecek.